A Kreml cáfolta, hogy Jelcinnek külföldi bankszámlái lennének<br/>

Vágólapra másolva!
Pacolli, a svájci üzletember, a Kreml és az orosz főügyész egyaránt tagadta azokat az állításokat, amelyeket szerdán egy olasz lap közölt. A lap szerint Borisz Jelcin orosz elnöknek külföldi bankszámlái vannak, amelyekre például Pacolli is jelentős összegeket utalt át.
Vágólapra másolva!

Bahgjet Pacolli koszovói-albán származású svájci üzletember tagadta, hogy Borisz Jelcin orosz elnöknek utalt volna át egymillió dollárt egy budapesti bankba, és valaha is kenőpénzt fizetett volna vezető moszkvai tisztségviselőknek.

A Corriere della Sera című olasz lapnak adott interjúban az építőipari mágnás azt állította, hogy a szóbanforgó pénzt egyik alvállalkozójának, egy orosz-magyar üzletembernek utalta át, "akivel egyébként is anyagi természetű vitája van 99 000 dollárról".

Az újság előző napi leleplező cikke szerint a vállalkozó állítólag elismerte Carla del Ponte svájci főállamügyésznek, hogy a pénzt Jelcin "apróbb kiadásainak" fedezésére utalta át egyik budapesti hivatalos látogatása alkalmával a meg nem nevezett magyar bankba.

A nagy karriert befutott építési vállalkozó most azt állította, hogy "rosszul értelmezik" a pénzmozgásokat Mabetex nevű társasága bankszámláin.
Elismerte, hogy a Gotthard Bank luganói fiókjában valóban létezik egy "Din" kódjelű számla, amely azonban nem orosz tisztségviselők megvesztegetésére, hanem szokványos reprezentációs költségek fedezésére szolgál. "A Mabetex 1,85 millió dollárt utalt át erre a Din-számlára" - mondta. A szóban forgó számláról népes orosz küldöttségek svájci látogatását finanszírozta - tette hozzá.

A többször is vendégül látott orosz tisztségviselők között volt Pavel Borogyin, a Kreml gazdasági ügyeinek irányítója, a Jelcin család bizalmi embere is. Az újság arról írt, hogy a pénzt Borogyin tette hozzáférhetővé Borisz Jelcin elnök és leányai számára.
A Corriere della Sera szerint elképzelhető, hogy a "Din" kód valójában Borogyin ("BoroDin") fedőneve.

A Kreml felújításával és a szétlőtt orosz parlament újjáépítésével megbízott építési vállalkozó azt állította, hogy mindössze egyetlen alkalommal folyósított 300 millió dolláros kölcsönt "egy szárnyait bontogató orosz politikusnak", és a pénzt vissza is kapta.
Az egyéb oroszországi beruházást is kivitelező üzletember hozzátette, hogy orosz ügyfelei mintegy 200 millió dollárral maradtak adósai, mert "hiszékeny módon nem kért tőlük előre garanciákat".

A Kreml csütörtökön hivatalosan cáfolta azokat a sajtójelentéseket, amelyek szerint Borisz Jelcin családjának külföldi bankszámlái vannak.
Emlékeztettek arra is, hogy az államfőnek és családtagjainak jövedelméről a törvényes előírásoknak megfelelően adóbevallások készültek, és ezeket a bevallásokat többször is a sajtó rendelkezésére bocsátották.

Az olasz lapértesüléseket cáfolta Anatolij Csubajsz is, aki akkoriban a pénzügyminiszter posztján volt. Az orosz politikus kijelentette, hogy sohasem volt számlája a Gotthard Bankban.

Az orosz főügyészség közleményében ugyancsak arról számolt be, hogy a lap állításával ellentétben nem folytatnak nyomozást az orosz elnök és családtagjai külföldi számlái ügyében, kizárólag a Mabetex cég és az Aeroflot légitársaság visszaéléseivel kapcsolatban kérték a svájci főügyészség segítségét.

(MTI)

Ajánló:

Az oldalon további Jelcinnel kapcsolatos linkeket is talál

Korábban:

1999. augusztus 25. szerda