Az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatot hozott a gyermekek háborúban való védelméről<br/>

Vágólapra másolva!
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatban szólított fel minden országot, hogy állítsa bíróság elé azokat, akik katonának toborozzák és gyilkosokká teszik a gyermekeket, s megölik, megcsonkítják vagy megerőszakolják őket a háborús konfliktusokban.
Vágólapra másolva!

A háborús övezetekben élő gyermekekkel első ízben foglalkozó határozatában a 15 tagú testület szerda éjjel egyhangúlag elítélte a gyermekek elrablását, erőszakos kitelepítését és minden nemű felhasználását a fegyveres összecsapásokban.

A BT kimondta, hogy a békefenntartó katonáknak külön kiképzést kell kapniuk a gyermekek és polgári személyek védelme, illetve a velük való bánásmód területén. A határozat felkéri a világszervezet egészét, hogy minden, háborút lezáró megállapodásban foglalkozzon a gyermekek sorsával.

A dokumentum kiemeli, hogy minden ország köteles bíróság elé állítani azokat, akik súlyosan megsértik a polgári személyek háborúban való védelméről rendelkező 1949-es genfi konvenciót.

Egyúttal sürgeti a háborús feleket, hogy teremtsenek fegyvernyugvást a gyermekek számára szükséges oltási kampányok és más alapvető ellátások biztosítása érdekében.

Korábban ismeretlen méreteket ölt ez a probléma, s az egész Földön elterjedt a lázadó csoportok legborzalmasabb cselekményei nyomán - jelentette ki Olara Otunnu, az ENSZ illetékes képviselője, akinek a kezdeményezésére tűzte a Biztonsági Tanács napirendre a témát.

Az ENSZ adatai szerint jelenleg a világon több mint harminc fegyveres konfliktusban álló országban mintegy 300 ezer 18 év alatti fiatal szolgál sorkatonaként, gerillaharcosként, illetve gerillák teherhordója, szakácsa vagy szexuális rabszolgájaként. Sajnos még öngyilkos kommandókban is felhasználják őket. (Túlnyomó többségük 15 év alatti, de még 7 évesek is vannak közöttük.)
Az elmúlt évtizedben kétmillió gyermeket öltek meg, hatmilliót megcsonkítottak, egymillió gyermeket tettek árvává és 12 milliót hajléktalanná.

Ez a szomorú számvetés többségében már a hidegháborút követő polgárháborúk eredménye, így például a Sierra Leone-i, az angolai, a libériai, a szudáni, az ugandai, a kenyai, a koszovói, a Sri Lanka-i a kolumbiai és az afganisztáni konfliktusoké.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)