A volt főállamügyész orosz politikusokat csalással vádolt<br/>

Vágólapra másolva!
Jurij Szkuratov volt orosz főállamügyész azzal vádolt meg orosz politikusokat, hogy kincstári váltókkal kereskedtek. Ha az állítás igaz, a nyomozás eredményei közelebb vihetnek a pénzmosási botrány felgöngyölítéséhez is.
Vágólapra másolva!

A Kremlből szivárgott ki a hír, miszerint 780 szövetségi tisztviselő ellen nyomozás folyik - írta a Times című lap. Felmerült ugyanis az a gyanú, hogy a tisztviselők a kormány tulajdonában lévő kincstári váltókkal kereskedtek.
A gyanúsítottak között van Anatolij Csubajsz, a korábbi miniszterelnök-helyettes, akit Nyugaton nagy elismeréssel emlegetnek, mint a ´90-es évek privatizációjának egyik kiemelkedő alakját.

Két ugyancsak ismert politikus neve is felröppent. Az egyik a korábbi külügyminiszter, Andrej Kozirev, a másik a korábban miniszterelnök-helyettes Valerij Szerov. Mindkettőjüket Jurij Szkuratov volt főállamügyész vádolta meg, aki ugyan már lemondott posztjáról, de a duma kérésére helyén maradt. Szerinte a képviselők kincstári váltókkal kereskedtek, hogy biztosítsák magukat arra az esetre, ha a rubel ára zuhanni kezd.

A nyomozás valószínűleg segít majd előrelépni a Bank of New Yorknál történt pénzmosási ügyben is. Ugyanakkor megnöveli a Nyugat félelmét az iránt, hogy Jelcin elnököt csupa korrupt ember veszi körül.

Csubajsz és Kozirev tagadta a vádakat. Azt mondták: valakinek az ő befeketítésük a célja, hogy lesöpörjék őket a politikai pályáról.
Szkuratov azonban már korábban is feltárt bizonyos korrupciós ügyeket: az év elején nyilvánosságra hozta, hogy az egyik képviselő egy olajtársasággal bonyolított le zavaros ügyleteket.
Akkor mindenki kénytelen volt elismerni, hogy a korrupció valóban létezik a Kreml falain belül.

Vlagyimir Putyin miniszterelnök is elismerte, hogy a korrupció ellen fel kell lépni, de képtelenségnek tartotta, hogy valóban több millió dollár került volna a Bank of New Yorkhoz.

Kedden már a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is nyomozást indított, hogy kiderítse, valóban a maffiához került-e az Oroszországnak juttatott pénz, mint ahogy az korábban a sajtóban megjelent.

A Corriere della Sera című olasz lap korábban arról is beszámolt, hogy Jelcin elnöknek nagyobb összegeket utaltak át Svájcból.

Ajánló:

(olaszul)

Korábban: