Az indonéz kormány elutasítja a nemzetközi békefenntartók Kelet-Timorba küldését<br/>

Vágólapra másolva!
Az indonéz kormány visszautasította szerdán azokat a terveket, amelyek szerint nemzetközi fegyveres erőket kellene Kelet-Timorba küldeni. Eközben az ENSZ bejelentette, hogy végleg kivonul az indonéz tartományból.
Vágólapra másolva!

Az ENSZ nyilvánosságra hozott adatai szerint a menekültek száma elérheti a 200 000 főt.

A kormány szerint - a Kelet-Timor jövőjéről ENSZ-közvetítéssel megkötött egyezmény értelmében - csak azután vonulhatnak nemzetközi fegyveres erők az indonéz tartományba, miután az indonéz törvényhozó testület szentesíti az augusztus 30-án rendezett kelet-timori népszavazás eredményét.
Indonéz katonai vezetők különben is teljesen irreálisnak, tarthatatlanul rövidnek ítélik az ENSZ szabta 48 órás határidőt a kelet-timori rendteremtésre - tette hozzá a kormány álláspontjához a hadsereg szóvivője.

A miniszter szerint országának fegyveres erői igenis képesek rendet teremteni és rendet tartani Kelet-Timorban, amit az említett egyezmény előír.

Azon melegében reagált a jakartai elutasításra John Howard, a nemzetközi katonai közbelépést leginkább szorgalmazó Ausztrália miniszterelnöke. A kormányfő szavai szerint az indonéz ellenkezés dacára az ENSZ továbbra is komolyan foglalkozik a katonai fellépés lehetőségével, ezt a tájékoztatást kapta Kofi Annan ENSZ-főtitkártól, akivel többször is beszélt szerdán telefonon.

Ausztrália közel fekszik Kelet-Timorhoz, és Canberra aggódik, hogy a rémségek hatására menekültáradat indulhat el a térség országaihoz képest csábítóan gazdag és stabil Ausztráliába. Többek között ezért sürgeti minden erővel a nemzetközi közbelépést.

A legnagyobb világhatalom, az Egyesült Államok kevésbé tűnik elszántnak a nemzetközi erők helyszínre küldésének szándékában. Madeleine Albright amerikai külügyminiszter az indonéz
visszautasítás hallatán úgy nyilatkozott, hogy ez az ügy "Indonézia felelőssége", és "számítunk Jakartára" a válság megoldásában. Mindazonáltal nem zárta ki, hogy később, ha tovább romlik a helyzet, esetleg Washington is támogatni fogja nemzetközi erők vezénylését a volt portugál gyarmatra.

Eddig közel 60 000 kelet-timori menekült Indonézia környező területein található menekülttáborokba. Sokan keresnek menedéket Nyugat-Timor határán vagy hajóikon, esetleg a hadsereg repülőin elhagyják a tartományt, és a közeli szigetekre utaznak. Hivatalos számítások szerint a közeli táborokban 59 612 menekült tartózkodik.
A félelem, az étel és ivóvíz hiánya sokakat arra késztet, hogy átkeljenek a véres cselekményektől szenvedő tartományon és nyugatra távozzanak. Nyugat-Timorban azonban már ugyancsak gondot okoz az élelmiszerek biztosítása. A Vöröskereszt helyi szóvivője szerint óránként 3000 személy lépi át a nyugat-timori határt.

Az erőszakhullám megjelenése előtt Kelet-Timor lakosságát 800 000 főre becsülték.

A szűnni nem akaró erőszak miatt az ENSZ kelet-timori missziójának utolsó tagja is elhagyja csütörtökön a tartományt. A szervezet szóvivője azonban kijelentette, hogy amint normalizálódik a helyzet, visszatérnek.

A szentszék is bejelentette, hogy kívánatosnak tartaná, ha nemzetközi békefenntartók próbálnák meg biztosítani a rendet Kelet-Timorban.
II. János Pál pápa - aki 1989-ben már járt a tartományban - az erőszak beszüntetésére és a népszavazás eredményének elismerésére szólította fel Indonéziát.
Kelet-Timor vallási vezetője, Carlos Belo püspök hamarosan Rómába utazik, hogy személyesen tájékoztassa a helyi eseményekről a szentatyát. A püspököt tegnap Ausztráliába menekítették, mivel a fegyveres gerillák betörtek rezidenciájára, ahol több száz embernek adott menedéket.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.

(MTI)

Korábban:

(1999.09.08.)