Az indonéz vezetés még nem tartja időszerűnek a nemzetközi békefenntartók jelenlétét Kelet-Timorban<

Vágólapra másolva!
Az indonéz hadsereg parancsnoka már nem ellenzi, hogy az erőszakhullámtól pusztuló Kelet-Timorba nemzetközi békefenntartók érkezzenek, azonban úgy véli, hogy még nincs itt az ideje. A tartomány függetlenségpárti vezetője szerint előre eltervezett népirtás folyik a tartományban. A nyugati hatalmak szankciók bevezetésével fenyegetik a jakartai vezetést, akik szerint látható jelei vannak az erőszak csillapodásának.
Vágólapra másolva!

A kelet-timori függetlenség híveinek politikai vezetője, a Nobel-békedíjas José Ramos-Horta úgy értesült az indonéz uralom alatt álló terület katolikus egyházi köreiből, hogy már ezrek eshettek áldozatul az Indonéziától való elszakadást akadályozó fegyveresek terrorjának. Ramos-Horta szerint a városokból elhurcolt embereket teherautókon a tengerpartra vitték, járművestül felrobbantották, majd a tetemeket a tengerbe dobták.

Ramos-Horta tudomása szerint - az eddig közkeletű feltevéstől eltérően - nem a helybeli indonézbarát milíciák, hanem az indonéz hadsereg alakulatai követték el a tömegmészárlást. Úgy tudja, hogy a milíciák tagjainak többsége sem kelet-timori, hanem annak álcázott indonéz. Vádja szerint módszeres népirtásról van szó, amelyet az indonéz vezető körök már hónapokkal ezelőtt elterveztek.
Véleménye szerint nemzetközi büntetőbíróságot kellene létrehozni a kelet-timori népirtás vétkeseinek felelősségre vonása céljából.

Pénteken folytatódott a kelet-timori államiság felé vezető átmenet segítésére kirendelt ENSZ-személyzet kitelepítése az életveszélyessé vált területről. Mindössze hatvan-nyolcvan fős "készenléti ügyelet" maradt a terület központi városában, Diliben.

Az ausztráliai Darwinba érkező UNAMET-tisztségviselők elmondták, hogy távozásukkor is hallatszott még szórványos fegyverropogás, és Dili városa felett még mindig sokfelé gomolyog füst, ami arra vall, hogy nem szűntek meg a gyújtogatások. Megerősítette az utóbbi feltételezést egy csütörtöki műholdfelvétel is, amelyet egy ausztráliai tudományos kutatóintézet tett közzé pénteken. A műhold hőérzékelője Kelet-Timor számos pontján, főként a fővárosban érzékelt nagyobb tüzeket.

A nemzetközi beavatkozást leginkább sürgető, a kelet-timori menekülthullámtól tartó Ausztrália kormánya pénteken büntetőintézkedéseket helyezett kilátásba Indonézia ellen, ha nem vet véget 48 órán belül az általa annektált szigeten a leszámolásnak.
John Howard miniszterelnök a gazdasági, John Moore védelmi miniszter pedig a kétoldalú katonai kapcsolatok felülvizsgálatát emlegette.

Bill Clinton csütörtöki kijelentése szerint "szörnyűséges gazdasági következményei" lennének Indonéziára nézve annak, ha kormánya nem lenne képes véget vetni a kelet-timori erőszakos cselekményeknek.
Az amerikai elnök újságírók előtt arról beszélt, hogy senki nem lenne hajlandó tovább beruházni Indonéziában, ha a jakartai vezetés hagyná tovább így folyni a dolgokat. Az indonéz gazdasági helyreállítás folyamata széthullana - jósolta Clinton, és utalt arra, hogy a nemzetközi pénzügyi intézmények ebben a helyzetben nem hajlandóak lépni újabb kölcsönök ügyében.
Hozzátette, hogy az ő személyes támogatási hajlandósága is nagyrészt attól függ, miként kezeli Indonézia a kelet-timori kérdést.

Clinton szerint Jakartának - ha maga nem képes úrrá lenni a helyzeten - kötelessége külső támogatást kérni.

Kofi Annan ENSZ-főtitkár szerint 72 órán belül át kell tekinteni, mennyire boldogulnak az indonéz fegyveres erők a vandál milicistákkal. Ha nem lesz eltűnőben az erőszak, akkor "minden erővel meg kell győzni" Jakartát, hogy fogadja el a nemzetközi segítséget - vélekedett a főtitkár.

Wiranto tábornok, az indonéz hadsereg vezetője már nem ellenzi, hogy nemzetközi békefenntartók érkezzenek a térségbe, de úgy véli, hogy előtte a hadseregnek le kell hűtenie a felfokozott hangulatot.

Kelet-Timorban augusztus 30-a óta senki sincs biztonságban, mert a Jakarta-barát milíciák nem fogadták el a volt portugál gyarmat lakosainak akaratát, a függetlenséget, és szabályos népirtásba kezdtek.

(MTI)

Ajánló:

Friss hírek Kelet-Timorról. (angolul)

Korábban:

(1999.09.08.)