Az Emberi Jogok Bírósága szerint a homoszexuálisokat nem lehet kizárni a katonai szolgálatból<br/>

Vágólapra másolva!
A strasbourgi bírák egyedülálló döntést hoztak: kimondták, hogy a homoszexuálisok kizárása a brit hadseregből sérti az Emberi Jogi Konvenciót. Magyarországon a honvédelmi törvény nem írja elő, hogy kizárják a seregből a homoszexuálisokat. Ugyanakkor az [*****] Dr. Fekete István orvos-ezredestől megtudta: az alkalmassági vizsgálat során mégis kiszűrik őket.
Vágólapra másolva!

Ön egyetért-e azzal, hogy homoszexuálisok ne teljesíthessenek katonai szolgálatot?

Igen
Nem

Három férfit és egy nőt azért szereltek le a brit fegyveres erőktől, mert kiderült róluk, hogy homoszexuálisok. Öt éven keresztül harcoltak igazukért, de még a londoni Fellebbviteli Bíróság is elutasította őket. Végül az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak, amely most úgy ítélkezett: az Emberi Jogok Európai Konvencióját sérti, ha valakit a szexuális irányultsága miatt távolítanak el a seregből. A bírák szerint ugyanis a szexuális preferencia az egyes ember magánügye.

A négy érintett közül Jeanette Smith korábban nővér volt a seregben, Graeme Grady ügyintézőként szolgált, Duncan Lustig-Prean parancsnokhelyettes volt, John Beckett pedig matróz.

A homoszexuálisok jogaival foglalkozó brit szervezetek mérföldkőnek tartják a döntést. Azt remélik, hogy még ez év végén semmissé nyilvánítja a brit kormány azt a szabályt, miszerint homoszexuálisok nem lehetnek a hadsereg tagjai.

A brit kormány álláspontja egy 1996-os jelentésen alapul, amelyet egy olyan csoport készített, amely a homoszexuálisokkal kapcsolatos felmérések készítésével foglalkozott.

A bírák a következőképpen indokolták döntésüket: "Nyilvánvaló, hogy a jelentésben kizárólag olyan heteroszexuális embereket szólaltattak meg, akik negatívan viszonyulnak a homoszexuális beállítottságú emberekhez."
Azt is kifogásolták, hogy az alkalmassági vizsgálaton a homoszexuálisoknak a szexuális irányultságukról való nyilatkozat után már nem is teszik fel azokat a kérdéseket, amelyekkel a pszichikai alkalmasságot és az értelmi képességet mérik fel.

A brit védelmi minisztériumnak korábban mindig az volt az álláspontja, hogy a homoszexuálisok jelenléte a hadseregben erkölcsileg elfogadhatatlan. Attól is tartottak, hogy a homoszexuálisokat könnyen meg tudják vesztegetni a külföldi titkosszolgálatok.

Évente mintegy hatvan homoszexuális katonát kényszerítenek a sereg elhagyására Nagy-Britanniában. Egy nemrég készült közvélemény-kutatás szerint azonban az emberek 70 százaléka támogatná, hogy homoszexuálisok is lehessenek a seregben.

A hivatalos álláspont szerint a brit kormány tudomásul vette a bíróság döntését. Valószínűleg 2001-ig visszavonják a korábban érvényben lévő határozatot; 2001-ben pedig a parlament mindenképpen felülvizsgálja a honvédségről szóló törvényt.

A magyar gyakorlat

Dr. Fekete István orvos-ezredes, az alkalmassági vizsgálatot végző Egészségvédelmi Intézettől azt mondta: a sorköteles fiataloknak az alkalmassági vizsgálaton egy pszichológiai tesztet kell kitölteniük, amelyből kiderül, hogy van-e homoszexuális viselkedésre való hajlamuk. Ha igen, alkalmatlannak nyilvánítják őket; ha pedig szolgálat közben alakul ki valakiben a homoszexuális hajlam, az illetőt azonnal leszerelik. Ezt megerősítette a győri Hadkiegészítő Parancsnokság munkatársa is.

Fekete hozzátette, hogy a rendszerváltás után más lett a homoszexuálisok megítélése, így már nem titkolják el az ilyen hajlamukat az érintettek. Mondott olyan példát is, hogy többen a melegek valamelyik érdekvédelmi szervezetétől vagy az azonos nemű élettársuktól vittek papírt, miszerint ők homoszexuálisok. A nyilatkozatok hitelességét ezután szakvizsgálattal is megerősítették.

Fekete szerint azért van szükség a homoszexuálisok kiszűrésére, mert a hadseregben "parancsuralom van, ezért megengedhetetlen, hogy egy homoszexuális tiszt esetleg kiszolgáltatottá tegyen sorkatonákat".
Taligás Antal ezredes, a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztályának munkatársa hozzátette, hogy a melegek kiszűrése azért is fontos, mert a homoszexuális sorkatonát zaklatnák a társai, akikkel hosszú időn keresztül össze lenne zárva. "A sorozatos zaklatás miatt lelki válságba kerülne, akár öngyilkos is lehet az ilyen fiatal" - mondta Taligás.

Juhász Géza, a melegek jogaiért küzdő Habeas Corpus Munkacsoport szóvivője azonban azt mondta: "a hivatásos katonák csak azért mondják, hogy kiszűrik a melegeket, hogy az anyukáknak ne kelljen amiatt félniük, hogy buzik közé ereszti a fiukat". Ugyanakkor szerinte nincs olyan törvény, amely a melegeket kizárná, így a homoszexuálisokat ugyanúgy fel kell venni a seregbe, mint a heteroszexuálisokat.

A honvédelemről szóló törvény nem mondja ki konkrétan, hogy a homoszexualitás kizáró tényezőnek számít. Ugyanakkor a törvény alapján alkották meg azt az alkalmassági követelményrendszert, amely kimondja, hogy homoszexuálisok nem lehetnek a hadsereg tagjai.

Juhász konkrét példaként említette, hogy amikor ő 1987-ben sorkatona volt, a századában volt egy homoszexuális, akiről hivatalosan is tudták a nemi hovatartozását, mégsem szerelték le idő előtt.

Juhász szerint manapság a fiatalok nem is akarnak bevonulni a seregbe, amihez jó indok a homoszexualitásra való hivatkozás. A hivatásosok viszont eltitkolják szexuális preferenciájukat, így róluk nem is derül ki. Ha mégis, tudomásul veszik a leszerelést, és távoznak a seregből.

Az [*****] által megkérdezettek közül senki sem tudott olyan esetről, hogy valaki pert indított volna azért, mert homoszexualitása miatt eltávolították a seregből.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

(angolul)