Belgrádban a rendőrség szétverte a Milosevics elleni tüntetést <br/>

Vágólapra másolva!
Belgrádban a rendfenntartó erők szerdán este szétverték a Szlobodan Milosevics jugoszláv elnöknek is otthont adó városrész felé vonuló tüntetőket. A kevesebb mint egy óráig tartó összecsapás sérültjeiről eltérő adatok láttak napvilágot, de az biztos, hogy 5 újságíró és 3 rendőr is megsebesült és tucatnyi ellenzéki aktivistát vettek őrizetbe.
Vágólapra másolva!

Mint kilenc napon keresztül, békés tüntetésnek indult...

Fotó: Petar Kujundzic

A rendőrség a NATO-csapások nyomait ma is magán viselő jugoszláv vezérkar épületénél újabb, ötsoros kordont állított fel. A helyszínre vízágyúval felszerelt három járművet is kivezényeltek. A tüntetők itt egy ideig farkasszemet néztek a rendőrökkel, majd nagy részük - követve az SZP vezetőinek, köztük Zoran Djindjicnek, Vuk Obradovicnak és Milan St. Proticnak a példáját - leült az úttestre.

...amíg a szerb rendőrség meg nem elégelte.

Fotó: Petar Kujundzic

Az SZP kilencedik napja szervezi a Milosevic elnök távozását, átmeneti kormányt és "tisztességes" választásokat követelő megmozdulásait Belgrádban és több szerbiai városban, ám most először történt jelentős összecsapás a tüntetők és a rendőrség között.

Az Index független belgrádi rádióadó szerint az összecsapásban több mint 60-an sebesültek meg, és négy embert kórházba kellett szállítani. A könnyebb sérülést szenvedett újságírók között volt a CNN amerikai és a Sky News brit tévé egy-egy operatőre, két fotóriporter és a Beta belgrádi hírügynökség egyik újságírónője. A rendőrök összetörték a két tévécsatorna kameráit.

Az incidenst követően a rendőrség az SZP tizennégy aktivistáját őrizetbe vette, köztük a Vuk Obradovics vezette Szociáldemokrácia egyik alelnökét és több tisztségviselőjét. A tömörülés több tagpártjának székháza előtt is rendőrségi terepjárók álltak.

Az összecsapás után tüntetők ezrei ismét összegyűltek a Köztársaság téren, ahol Zoran Djindjics, a Demokrata Párt elnöke beszédében a megtorlások kezdeteként értékelte a történteket, de hibának mondta, ha a tüntetők összecsapnak a rendőrökkel. Vladan Batics, az SZP koordinátora "egy rendszer végének kezdetét" vélte felfedezni az összetűzésben, amely bumerángként üt vissza a belgrádi vezetésre. A tüntetés végül háromnegyed 11-kor fejeződött be, a Köztársaság téren már nem történt újabb incidens. (A rendőri erők még az összecsapás után visszatértek körleteikbe.)

(MTI)

Korábban:

(1999.09.21.)