Közös programban javasol demokratizálódást Kuba öt ellenzéki csoportja<br/>

Vágólapra másolva!
A kubai ellenzék öt mérsékelt csoportja "Közös Program" néven nyilvánosságra hozta közösen kidolgozott tervét, amely részletes javaslatokat tartalmaz a karibi szigetország demokratizálására. A szerzők olyan átmeneti, tárgyalások révén megvalósuló folyamatként képzelik el a demokratizálódást, amelyben a kubai nemzet minden képviselője, így a kormány, a belső és a külföldön élő ellenzék képviselői is részt vennének.
Vágólapra másolva!

Az egyebek között a kis- és középvállalkozásokra alapuló piacgazdaság megteremtését, a politikai foglyok szabadon engedését, az egyéni szabadságjogok tiszteletben tartását, a társadalmi mobilitás mechanizmusainak rugalmasabbá tételét indítványozó tervezet az utóbbi évek legkomolyabb, írásban lefektetett dokumentuma.

A kubai kormány egyelőre nem reagált a javaslatokra, de általában nem is szokott kommentárokat fűzni az ellenzéki csoportok kezdeményezéseihez.

Az öt ellenzéki csoportnak meggyőződése, hogy elkerülhetetlen az ország demokratizálása, mivel a jelenlegi, gazdasági, politikai, társadalmi és erkölcsi válságba jutott rendszer kimerült és egyáltalán nem rendelkezik jövőképpel. "Nekünk, minden kubainak együtt kell döntenünk az ország politikai és gazdasági jövőjéről, nem egy pártnak, bármilyen jóindulatúnak is mutatkozzon" - áll a dokumentumban.

Azt szeretnék, hogy a demokratikus Kuba megteremtéséhez vezető átmenet fokozatos, békés, tudatos és tárgyalások révén végbemenő folyamat legyen. Nem tartják célszerűnek az egyidejű változtatásokat a társadalom minden szektorában, hanem inkább lépcsőzetes átalakítást javasolnak, hogy ezáltal elkerüljék a radikális reformokkal járó sokkot és megőrizzék a politikai konszenzust.

A felek egymás kölcsönös elismerésének, a párbeszéd és a tárgyalások megkezdésének fontosságát kiemelve úgy vélték: a békés politikai tevékenység nyílt és rejtett üldözésének felszámolásával a kormányon múlik, hogy megerősödik-e a tolerancia.

A Kubát 1959 óta vasakarattal irányító Fidel Castro nem adta fel eszméit a kelet-európai szocialista tábor összeomlása után sem. A "Szocializmus vagy halál" jelszó bűvöletében élő állami és pártvezető nem hajlandó lemondani az általa elképzelt szocializmus építéséről, és hallani sem akar reformokról.

(MTI)

Ajánló:

Politikáról, történelemről és gazdaságról egy helyen, angolul.