Neves olasz közéleti személyiségek szerepelnek a KGB kémeinek állítólagos listáján<br/>

Vágólapra másolva!
Vaszilij Mitrohin a KGB levéltárosa szerint állítólag számos olasz híresség kémkedett a szervezetnek a hidegháború alatt. A 261 nevet tartalmazó lista kedden látott napvilágot, miután a parlament illetékes vizsgálóbizottsága és a római ügyészség az előző este úgy döntött, hogy engedélyezi annak közlését.
Vágólapra másolva!

Egy új könyv, amelyben Mitrohin és
Christopher Andrew a KGB titkos
történetéről ír.


A 261 nevet tartalmazó több mint 600 oldalas dokumentum oldalaiból jó néhány kódolva van, ezért nehéz megállapítani a szereplők kilétét. Az ügyészek most tanulmányozzák az iratokat, amelyeket 1996-ban adták át a britek az olaszoknak.

Mitrohin szerint Európában Olaszországot csak Franciaország előzi meg a KGB-kémek számának tekintetében.

A közvéleményt kissé meglepte, hogy politikailag milyen sokszínű ez a lista. Hiszen nemcsak Armando Cossutta, a volt Olasz Kommunista Párt (OKP) ortodox szárnyának képviselője, illetve De Martino volt szocialista vezető bizonyult "téglának", hanem olyan nevek is bekerültek az iratok közé, mint Jas Gawronski olasz újságíróé, a jobbközép ellenzéki Forza Italia európai parlamenti képviselőjéé.

Szerepel az iratokban Alberto Cavallari, a Corriere della Sera című polgári napilap nemrég elhunyt főszerkesztője, Giuliano Zincone, ugyanennek a lapnak a korábbi tudósítója, Gianni Corbi, a L,Espresso heti magazin egykori főszerkesztője.
Ismét felmerült Ruggero Orfeinek, Ciriaco De Mita volt kereszténydemokrata pártvezető tanácsadójának a neve. Orfeit a korábbiakban azzal gyanúsították, hogy a csehszlovák titkosszolgálatnak "adta el a lelkét".

A kommentárok ugyanakkor nem győzik hangsúlyozni, hogy nem mindenki kém, aki az iratokban szerepel. Több személy neve mellett ugyanis csak annyi szerepel, hogy a szovjet hírszerzés látókörébe került, vagyis inkább csak kiszemelt "információhordozó" volt Moszkva számára.
Sok más személy vétlen - inkább csak terített asztaloknál fecsegő - informátor volt, aki maga sem tudta, hogy bármit mond, az a moszkvai Ljubjanka archívumaiba kerül. De még a szovjetekkel bizalmas kapcsolatban állt Cossutta is tagadja, hogy kémtevékenységet folytatott volna.

A Berlusconi által vezetett pártszövetség számára mindenesetre ez az ügy most nagyszabású belpolitikai hadművelethez biztosít muníciót. Berlusconi az állami televízió politikai vitaműsorában hétfőn este éles szavakkal beszélt a jelenlegi kormánykoalíció felelősségéről, mivel három éven keresztül titokban tartotta a britektől kapott Mitrohin-információkat.
Berlusconi megkérdőjelezte a jelenlegi koalíció létjogosultságát is, hiszen Cossutta kommunista pártja nélkülözhetetlen a jelenlegi kormány parlamenti többségének a fenntartásához.

Olaszországban kémkedésért 15 év börtönbüntetés is kapható.

(MTI)

Ajánló:

Angolul