A chilei igazságszolgáltatás is ki akarja hallgatni Pinochetet<br/>

Vágólapra másolva!
A chilei legfelsőbb bíróság - figyelmen kívül hagyva Pinochet szenátori jogi védettségének tényét - úgy döntött, hogy a volt diktátor Londonban kihallgatható azzal a 46 vádponttal kapcsolatban, amelyet egy santiagói bíróság fogalmazott meg ellene.
Vágólapra másolva!

Az El País című napilap szerdai hírmagyarázata szerint a legfelsőbb bíróság döntésével azt üzente Madridnak és Londonnak, hogy a chilei igazságszolgáltatás fel van készülve az Augusto Pinochet diktátor elleni eljárásra. Juan Guzmán Tapia chilei bíró már elkészítette a Pinochet írásban történő kihallgatásához szükséges 75 kérdést, amelyet most a külügyminisztériumon keresztül fog eljuttatni Londonba.

A kérdések egy része arra vonatkozik, hogy milyen kapcsolatban volt Pinochet az úgynevezett halálkaravánok szervezőivel, akik 1973 októberében 72 ellenzéki halálát okozták.

Ebben az ügyben Chilében őrizetbe vettek 5 volt puccsista katonatisztet. A legfelsőbb bíróság döntését Pinochet ügyvédjei még megfellebbezhetik az úgynevezett fellebbezési bíróságon, de ha ez a fórum sem veszi figyelembe Pinochet szenátori védettségét, akkor a chilei bíró kérelmezheti Pinochet kiadatását. A chilei legfelsőbb bíróság egyidejűleg foglalkozik Giovanni Scalvi olasz bíró Pinochet elleni kiadatási kérelmének ügyével is.

Pinochetet spanyolországi kiadatásáról a múlt héten határozott a brit bíróság. A 83 éves volt chilei diktátort tavaly tartóztatták le Londonban, ahol azóta is házi őrizetben tartják. A spanyol Baltazar Garcón bíró ugyanis azzal vádolja a Chilét 17 évig hatalmában tartó volt államfőt, hogy felelős a katonai junta idején történt embertelenségekért.
A mély depresszióban szenvedő Pinochet egészségi állapota az utóbbi időben sokat romlott, így tárgyalásán sem tudott megjelenni.

(MTI)

Ajánló:

Az Amnesty International oldaláról. (angolul)

Korábban:

(1999.10.08.)