A Balkán demokratizálódását tartja egyik legfőbb feladatának az új NATO-főtitkár<br/>

Vágólapra másolva!
George Robertson, a NATO új főtitkára először tartott beszédet a szervezet brüsszeli központjában. Robertson méltatta elődje, Javier Solana tevékenységét, akinek a vezetése idején a NATO átszabta kapcsolatait Kelet-Európával, és sikeresen kiállta a koszovói dráma katonai megállításának próbáját. A főtitkár személyes céljának tekinti, hogy a Balkán országai belül legyenek a demokratikus európai államok családján, ne kihívást jelentsenek azzal szemben. Eközben kijelentette, hogy a szervezet bővítése nem állt le.
Vágólapra másolva!

"Biztos vagyok abban, hogy számíthatok a NATO tizenkilenc tagországának támogatására és tanácsaira munkámban, amelynek rendeltetése, hogy az ötvenéves szövetséget átvezesse következő fél évszázadába és az új évezredbe" – mondta George Robertson.

Az 53 éves skót politikus - a NATO tizedik főtitkára – első ízben találkozott új minőségében a NATO-tagországok brüsszeli politikai és katonai képviselőivel.

A főtitkár a legfontosabb feladatnak minősítette, hogy a NATO és tagországai az új kihívásokhoz igazítsák haderejük fejlesztését. Növelni kell a hatékonyságot, a mozgékonyságot, a különböző nemzeti egységek együttes alkalmazhatóságának képességét.

Robertson kijelentette, hogy a NATO-nak teljes értékű szerepet kell vállalnia a Balkán stabilizálásában. Koszovóban mielőbb olyan békés rendet kell megteremteni, amely képes önmaga fenntartására - jelentette ki a főtitkár. A főtitkár szerint Szlobodan Milosevics államfővel az élen nem lehetséges a demokratikus rend kialakítása.

Robertson fontosnak tartotta, hogy a NATO és Oroszország haladéktalanul állítsa helyre és vonja szorosabbra együttműködését. Szerinte ki kell használni minden lehetőséget, amely a két fél között két éve aláírt alapító okiratban rejlik. Sok új kihívás áll Európa előtt az etnikai válságoktól a nemzetközi bűnözésig, ezért Moszkvának csatlakoznia kellene a szövetséghez az ezek ellen folytatott harcban.

Nem az idei volt a NATO utolsó bővítése - mondta Robertson. A tagságra vágyókkal közösen kidolgozandó felkészülési akcióprogram segít abban, hogy a további bővítés is gördülékeny legyen. Fokozni kell az együttműködést a partnerországokkal is.

Erősíteni kell az európai államok szerepét a NATO-n belül - vélte Robertson. Ebben segítséget jelent, hogy az Európai Unióban részben Solana illetékességi körébe tartozik a kérdés. Az európai szerep növelése azonban nem jelenti az észak-amerikai szerep csökkenését - tette hozzá az új főtitkár.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(1999.10.06.)