Cossiga azt állítja, hogy belügyminisztersége alatt a titkosszolgálat megfigyelés alatt tartotta<br/

Vágólapra másolva!
Francesco Cossiga volt olasz köztársasági elnök azt állítja: 1976 és 1978 között, amikor a belügyi tárca élén állt, az olasz katonai titkosszolgálat megfigyelés alatt tartotta őt. A Corriere della Sera olasz lap hasábjain megjelent nyílt levelében a politikus ezt az információt adaléknak szánta ahhoz a vitához, amelyet a Mitrohin-akták ügye kavart az elmúlt hetekben.
Vágólapra másolva!

A volt szovjet ügynök irataiban sok olasz politikus, tisztségviselő és újságíró szerepel, akinek valamilyen formában állítólag köze volt a hírhedt KGB-hez. A lista meglehetősen vegyes és megtévesztő, ugyanis nem lehet kibogozni, ki volt valódi besúgó és ki csupán vétlen fecsegő vagy kiszemelt információhordozó.

Cossiga korábban többször felhívta a figyelmet arra, hogy sokan bekerülhettek a képbe, olykor az olasz elhárítás olyanokat is figyelt, akikről kiderült, hogy semmi rosszat nem tettek hazájuk ellen.

Tény, hogy a Mitrohin-ügy belpolitikai muníciót ad most a Silvio Berlusconi vezette jobbközép ellenzék kezébe, hiszen a volt kommunista párt számos vezető személyiségére rávetült a kémkedés gyanújának árnyéka.

Cossiga azt írja levelében: a katonai titkosszolgálat (Sismi) azért figyeltette őt belügyminiszter korában, mert rokonságban volt Enrico Berlinguerrel, a volt Olasz Kommunista Párt (OKT) akkori főtitkárával.

A Mitrohin-akták alapján egyébként megvilágosodni látszik a Moro-gyilkosság néhány részlete is. Az azóta ugyancsak felbomlott kereszténydemokrata párt egykori vezetőjét, Aldo Morót a Vörös Brigádok terroristái 1978-ban rabolták el és gyilkolták meg. (Cossiga ekkor belügyminiszter és Moro pártbeli jó barátja volt.)

Az újabb ismeretek szerint a KGB a merénylet után félrevezető dokumentumokat csempészett a kereszténydemokraták vezetőinek köreibe. Ezek az iratok azt sugallták, hogy a Moro-ügy mögött a CIA áll. A dezinformáció olyan jól sikerült, hogy a párt akkori főtitkára, Benigno Zaccagnini el is hitte ezt a változatot. Cossiga azt állítja: a volt pártvezető környezetében valaki be is segített a szovjet tévirat célba juttatásába.

Cossiga félig kimondott üzenete máris kiváltotta több volt kereszténydemokrata káder haragját. Az utóbbi napok belpolitikai eseményei másról sem szóltak, mint arról, hogy ki kinek volt az informátora a hetvenes-nyolcvanas években, ki tud ügyesebben elhajolni a gyanúsítgatások elől, kinek van politikai "alibije" a hidegháború éveire.

A római ügyészek eközben egész hét végén dolgoztak és próbálták megfejteni, kiket rejtenek a Mitrohin-akták kódolt nevei.

Ajánló:

(olaszul)