Az orosz csapatok csecsenföldi heves támadásai számos halálos áldozatot követeltek<br/>

Vágólapra másolva!
Az orosz légierő 100 bevetést hajtott végre csecsenföldi célpontok ellen az elmúlt 24 órában. Ezzel az eddigi legjelentősebb légitámadást intézte az elszakadásra törekvő köztársaság ellen. Az orosz légierő szerint 250 gerillaharcos életét oltották ki, és több páncélozott járművet, hidat, fegyverraktárat semmisítettek meg. Csecsen vezetők ugyanakkor azt állítják: 116 emberéletet követelt a bombázás, amely Groznij és a környező falvak ellen irányult.
Vágólapra másolva!

Orosz katonai illetékesek közölték, hogy a fokozott bombázás a terroristaellenes hadművelet második szakaszának első fázisát jelenti. Az első szakasz a szeparatista térségtől északra fekvő biztonsági övezet létrehozásával fejeződött be.

A védelmi minisztérium szóvivője szerint november elejére megtörténik a csecsen főváros bekerítése. Egymástól eltérő orosz állítások szerint a szövetségi haderők a Groznij körüli területek 50-80 százalékát foglalták el eddig.

Groznij bombázása közben az orosz csapatok nagy erővel nyomultak előre Csecsenföld második legnagyobb városa, Gudermesz felé is, amely egy keleti irányú, Dagesztán felé vezető stratégiai útvonalon fekszik.
Az orosz csapatok hat települést foglaltak el a környéken, megerősítve ellenőrzésüket a köztársaság keleti részén. Orosz katonai források szerint a gerillák többsége már elhagyta Gudermeszt, de ezt más források nem erősítették meg.

Az orosz csapatok súlyos csapást akarnak mérni a csecsen erőkre, mielőtt szárazföldi erőket küldenének Groznijba.

Amikor Oroszország szeptemberben megkezdte a hadműveletet, könnyedén bevette a köztársaság egyharmadát jelentő északi alföldet. Sokkal óvatosabban jár el azonban dél felé haladva, ahol a tagoltabb táj nagyobb védelmet nyújt a csecsen fegyvereseknek.

Moszkva nem akarja megismételni az 1994-96-os csecsen háborút, amikor utcai harcokban fiatal orosz katonákat mészároltak le a könnyű fegyverzetű csecsen gerillák.

(MTI)

Korábban:

(1999.10.27.)