A Format szerint Princz kulcsszerepet játszik a Trigon Bank több kétes ügyében<br/>

Vágólapra másolva!
Princz Gábor, a Postabank 1998-ban menesztett vezetője a Format című osztrák hetilap legújabb száma szerint a bajba jutott bécsi Trigon Banknak - a Postabank egykori leányvállalatának - több kétes ügyében is kulcsszerepet játszik, és vélhetően máig jelentős résszel bír a pénzintézetben.
Vágólapra másolva!

A cikk szerint a Trigon Bank egyik, a szakértők szerint kellő biztosítékokkal nem rendelkező kihelyezése 50 millió schilling értékben két ibizai szálloda építésének finanszírozására szolgált, nevezetesen két olyan szállodáéra, amely mögött az 1999. augusztusi magyar kormányjelentés szerint Princz Gábor állt.

Ugyancsak gondot okoz a Trigon Banknak a Postabank százmillió schilling összegű garanciája, amely folyamatban lévő bírósági eljárásokra szól, és amelyet az Osztrák Nemzeti Bank szakértői szerint a Trigon nem fog megkapni, noha 70 milliót szeretne lehívni. Johann Kubu, a bank igazgató tanácsának elnöke azt mondta, hogy az összeget ideiglenes bírósági határozattal zároltatta a Trigon, de hogy hol, azt nem árulta el.

A Format azt írta, hogy Budapesten úgy vélik: különféle kezesi konstrukciók révén Princz Gábor máig jelentős résszel bír a Trigon Bankban. Ezt Johann Kubu tagadja, és az MTI kérdésére más, nevük elhallgatását kérő banki források is cáfolták.

A hetilap szerint az Osztrák Nemzeti Bank számára - amely már nyár elején küldött könyvvizsgálókat a Trigonhoz - továbbra is rejtély, hogy kinek a kezében van a bank. Ugyanis a vizsgálók főleg "strómanokat és off shore cégeket találtak a tulajdonosok között". Amit tudni lehet: a bank 29 százalékban a spanyol Finbanc (Banco de Finanzas e inversiones) tulajdona, amely Johann Kubu szerint nagy hagyományú intézmény. A Format kutatásai szerint viszont csak 1988. Decemberében alakult, és legutóbbi mérlegfőösszege ötmilliárd schilling volt. A bank 17 százalékát a svájci Robinco AG birtokolja, amely egy családi vállalkozás kezében van. További 4 százalék egy bizonyos Tri-Euro Investments Limitedé, amelynek székhelye az angliai Middlesexben található: ez az a rész, amely eredetileg a Nádor 95 Rt tulajdonában volt. A csoportot Szász András, a Nádor 95 ma Princz Gáborhoz hasonlóan Bécsben élő egykori ügyvezető igazgatója képviseli a Trigon Bankban. Kiterjedt kapcsolatai révén ő nyerte meg beruházónak a Finbancot, és a Format szerint úgy tartják, hogy ő a Trigon háttérben működő erős embere. Egy alsó-ausztriai vállalkozó család tulajdonában van az a Máltán bejegyzett off shore cég, amely további 3 százalék fölött rendelkezik. Peter Fichtenbauer ügyvéd és Adolf Tscheitschonig könyvvizsgáló a Trigon Bank felügyelő bizottságában további 23 százalékot ellenőriz, de ennek jelentős részét meg nem nevezett tulajdonosok megbízásából. Az Osztrák Nemzeti Bank könyvvizsgálói számára tehát a Trigon-részvények 43 százalékáról nem világos, hogy kinek a kezében van.

Annyi egy pénteki közlemény alapján bizonyosnak tűnik, hogy a Finbanc a Trigon segítségére sietett most hiányzó 50 millió schilling fedezésére. A bécsi lapok szerint azonban kétséges, hogy valamelyik nagyobb és tekintélyesebb bank pénzt fektetne a bajban lévő Trigonba.


Mint arról az [origo] már korábban beszámolt a Postabank egykori leányvállalata, a bécsi Trigon Bank 70 millió schillinget követel volt tulajdonosától egy bankgarancia alapján, amelyet a Postabank még a bécsi cég eladásakor tett. A most már osztrák kormányfelügyelet alatt álló Trigon vezérigazgatója szerint a Postabank új vezetése nem tagadja a garancia létét, de nem fizet, ezért most döntőbírósághoz fordul. A jogvita tisztázásáig a Tribon a Postabank nála lévő, nagyjából hasonló összegű betéteit visszatartja. Ugyanakkor A Postabank vezetése tagadja, hogy bankgarancia-nyilatkozatot bocsátott volna ki a Trigon Banknak.

(MTI)

Ajánló: