Kanada visszaadott egy Vasari-festményt Magyarországnak<br/>

Vágólapra másolva!
A kanadai állam visszaadta Magyarországnak Giorgio Vasari A kánai menyegző című képét, amelynek tulajdonjogáról 1964 óta vitatkozott a két állam. A Kanadában tartózkodó magyar küldöttség már haza is hozhatja a képet, amit a jövő hét közepétől a nagyközönség is láthat a Szépművészeti Múzeumban.
Vágólapra másolva!

A kanadai állam visszaadta Magyarországnak azt a Vasari-festményt, amely a magyar álláspont szerint a törvényt megkerülve jutott ki - évtizedekkel ezelőtt - Magyarországról Kanadába. Ezt a kanadai látogatáson tartózkodó Orbán Viktor miniszterelnök mondta szombaton, a montréali magyarok közösségi házában rendezett találkozón.

Giorgio Vasari A kánai menyegző című képéről van szó, amelyet Magyarország 1964 óta próbált sikertelenül visszaszerezni a montréali szépművészeti múzeumtól.
Vasari remekművét 1815 és 1819 között II. Eszterházy Miklós herceg vásárolta meg Itáliából, majd 1870-ben került a magyar állam tulajdonába. A festményt 1961-ben egy magyar állampolgár 944 forintért vette meg a Bizományi Áruház Vállalattól, és szállította kiviteli engedély nélkül Kanadába.
A képet egymillió kanadai dollárra, azaz mintegy 170 millió forint értékűre becsülik.
Az ügy hosszú ideig bénította a kanadai-magyar kulturális kapcsolatokat.

Jean Chrétien kanadai kormányfő lehetővé tette azt is, hogy a magyar küldöttség hazavigye és a budapesti Szépművészeti Múzeumnak átadja a festményt.
A múzeum a jövő hét közepétől a földszinten külön álványon állítja ki a képet.

A 40x28 centiméteres olajfestményt a firenzei reneszánsz mester, aki Michelangelo, Giotto és Raffaello kortársa volt, az 1560-as évek elején festette. E festményen kívül mindössze egy Vasary-rajz található Magyarországon, az is a Szépművészeti Múzeum tulajdonában van.
Mojzer Miklós, a Szépművészeti Múzeum igazgatója szerint a kép feltehetően kiváló állapotban van. Az elmúlt csaknem 40 év alatt ugyanis a montreáli szépművészeti múzeumban állították ki és tartották karban.
A néhány hetes rendkívüli bemutató után a festmény a Szépművészeti Múzeum régi képtárában lel állandó otthonra, és ott tekinthetik majd meg a művészetrajongók.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)