Borisz Jelcin egész Csecsenföldet orosz irányítás alá akarja vonni<br/>

Vágólapra másolva!
Igor Szergejev orosz védelmi miniszter szerint az orosz hadsereg Csecsenföld egész területét ellenőrzése alá akarja vonni. Ezt a feladatot állítólag Borisz Jelcin elnök szabta meg a szövetségi erőknek. Az orosz elnök eközben szerdán szabadságát megszakítva visszatért Moszkvába, hogy Vlagyimir Putyin kormányfővel konzultáljon többek között az észak-kaukázusi helyzetről.
Vágólapra másolva!

Az orosz erők hamarosan beveszik Gudermeszt, miután a hét elején teljesen körülzárták a második legnagyobb csecsen várost.

A legújabb veszteségmérleg szerint az Észak-Kaukázusban augusztus óta több mint 220 orosz katona vesztette életét - felerészben Csecsenföldön -, és 600-an sebesültek meg. Moszkvában immár óvatosabban becsülték meg a csecsenek veszteségeit, csak 1500 fegyveres haláláról tettek említést.

Az orosz hadsereg által a csecsen menekülteknek megnyitott öt folyosón keresztül csak hosszú tortúrák után tudnak áthaladni az emberek. Az ingus határon csaknem 50 ezer menekült vár belépésre.
Ruszlan Ausev ingus elnök ismét heves szavakkal bírálta az orosz szövetségi hatóságok eljárását, amiért csak sokára engedik át a szerencsétlen embereket.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága orosz képviseletének munkatársai szemleutat kezdtek a térségben. A látogatás célja a helyzet felmérése és a szükséges humantárius segítség megszervezése. Ingusföldön csaknem kétszázezer csecsen menekült van, akik nem akarnak más orosz területre távozni.

Aszlan Maszhadov csecsen elnök keddi rendeletében amnesztiát hirdetett azoknak a csecseneknek, akik az előző háború idején együttműködtek az orosz hatóságokkal. Ugyanakkor statáriummal fenyegette meg azokat, akik most kollaborálnak az oroszokkal.

Az Izvesztyija című orosz napilap szerdai riportjában arról számolt be, hogy a csecsen településekre bevonuló orosz katonák és belügyi alakulatok nem éppen kesztyűs kézzel bánnak a helyi lakossággal. Elszedik az ékszereket, a pénzt, és a rablás mellett nem ritka a nemi erőszak sem.
Alpatovban pedig csaknem ölre mentek az orosz katonák és a rendőrök, hogy kik is ellenőrizzék a települést, itt ugyanis egy szeszgyár is található. Az Iszvesztyija által közölt felvételen jól látható, hogy konyakkal pakoltak meg egy páncélozott harcjárművet, amelyből állítólag még a lőszert is kipakolták, hogy több "üzemanyag" férhessen bele.

***

Borisz Jelcin szabadságát megszakítva találkozni fog a török kormányfővel és az örmény államfővel, Putyin miniszterelnökkel pedig az oslói és az észak-kaukázusi helyzetről fog tárgyalni.

Jelcin október 9-én influenzával került kórházba, de háromnapos kezelés után kiiratkozott, majd csaknem két hétig pihent.
Sajtóforrások nem zárták ki, hogy az államfőnek más baja lehetett - valószínűleg gerincbántalmai újulhattak ki -, és talán egy kisebb mikrosebészeti beavatkozásra is szükség volt.

A Kremlben határozottan cáfolták azokat a sajtótalálgatásokat, hogy Jelcin az észak-kaukázusi katasztrofális menekülthelyzet miatt szakította volna meg szabadságát. Mindenesetre az eddigi gyakorlat azt mutatja, hogy az orosz államfő általában közvetlenül szabadsága után szánja el magát nagyobb személycserékre.

(MTI)

Korábban:

(1999.11.01.)