Az orosz sajtó szerint megosztott a katonai vezetés a csecsenföldi katonai fellépés miatt<br/>

Vágólapra másolva!
Az orosz légierő vadászgépei szombaton a csecsen fővárost bombázták. Csecsen források szerint a támadásnak több tucat polgári halottja van. Az orosz csapatok még nem foglalták el a már körbekerített Groznijt. Az átfogó orosz offenzíva hatodik hetében moszkvai sajtóhírek jelentek meg arról, hogy az orosz hadvezetés megosztottá vált.
Vágólapra másolva!

Állítólag hat bombázó hullatott bombákat csaknem két órán keresztül Groznij belvárosára és a település délnyugati körzetében fekvő lakónegyedekre, ahol a meleg, napfényes napon sokan sétáltak az utcákon. Csecsen közlés szerint a bombázás 32 halottat, 8 gyermek és 12 nő életét követelte. Több épület súlyosan megrongálódott.

Az orosz hadvezetés azt állítja, hogy a szakadár köztársaság elleni katonai akcióban a polgári áldozatok elkerülésére törekednek, a csecsenek szerint viszont civilek ezrei haltak meg az orosz harci gépek szeptemberben kezdődött támadásaiban.

Az orosz alakulatok tüzérségi támadást intéztek több csecsen falu ellen is, blokádot vontak a második legnagyobb város, Gudermesz köré, de még nem kísérelték meg elfoglalni Groznijt. A csecsen fővárosban az orosz csapatok a gerillákkal folytatott utcai harcokban érzékeny emberveszteségeket szenvedtek az előző, 1994-96-os csecsen háborúban.

Samil Bászájev csecsen hadúr megvetően beszélt a "magasból és távolból halált osztó" orosz erőktől. Azt mondta, hogy eddig kevés embert vesztett, sőt minden egyes bomba újabb elszánt harcosokkal egészíti ki soraikat.

A Csecsenföld elleni átfogó orosz offenzíva hatodik hetében moszkvai sajtóhírek jelentek meg arról, hogy az orosz hadvezetés megosztottá vált. Nem egységes állítólag az elnöki hivatal és hadsereg a csecsenföldi katonai fellépés folytatásának tekintetében.
Ezt hazugságnak és rágalomnak minősítve szombaton cáfolta Igor Szergejev védelmi miniszter és Anatolij Kvasnyin tábornok vezérkari főnök.

A Moszkovszkij Komszomolec szerint Kvasnyin lemondással fenyegetett arra az esetre, ha a Kreml tárgyalásokba bocsátkozik Aszlan Maszhadov csecsen elnökkel. Szergejev és Kvasnyin közös nyilatkozatban jelentette ki: kudarcra van ítélve minden kísérlet, amely ellentétet akar szítani az állami és katonai vezetés között.

Mindenesetre a feszültségeket gerjeszti a Csecsenföldet elhagyó nagyszámú menekült. Eddig 200 ezren futottak a szomszédos Ingusföldre kiüresedett szellemvárosokat hagyva maguk mögött. A csecsen-ingus határról szombaton Moszkvába hazatért Szergej Sojgu polgárvédelmi miniszter ugyanakkor arról számolt be, hogy Ingusföldön csak 15 és fél ezren vannak a menekülttáborokban, a 150-190 ezer menekültről szóló adatokat "pontosítani kell".
Sojgu szerint nem igazán észrevehető a menekülteknek nyújtott nemzetközi segítség.

Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök a Kommerszant lapnak azt nyilatkozta a hét végén, hogy, ha nem semmisítik meg a banditizmus és terrorizmus gócpontjait Csecsenföldön, akkor a Kaukázusról le lehet mondani és Moszkva köré egészségügyi övezetet kell vonni.

(MTI)

Korábban:

(1999.11.05.)