Pakisztán új polgári kormánya letette az esküt<br/>

Vágólapra másolva!
Iszlámábádban Mohamed Rafik Tarar köztársasági elnök előtt letette a hivatali esküt az új pakisztáni kormány. A Pervez Musarraf tábornok által alakított kabinetnek tíz tagja van, közülük kilenc polgári személy, a katonákat mindössze egy nyugalmazott tábornok képviseli. Musarraf kormányának tagjai között nincs politikus, mindegyikük szakértőnek számít.
Vágólapra másolva!

Az új kormánynak mindenekelőtt az a feladata, hogy lábra állítsa az ország gazdaságát, biztosítva egyúttal a törvények tiszteletben tartását, a rend fenntartását és a korrupció elleni harc folytatását.

A pakisztáni sajtó értékelése szerint az a tény, hogy az új miniszterek nem az utóbbi évek politikai elitjéből kerültek ki, a javukra válhat. A Dawn című újság szombati számában úgy vélte, hogy a kilenc férfiből és egy nőből álló kabinet "frissességének" bizonyos fokú dinamizmust kell vinnie a nemzeti ügyek kezelésébe, "ha csak nem fulladnak ki túl gyorsan Iszlámábád fojtogató légkörében".

A The News című lap szerint a miniszterek szakmai és személyes képességei növelik az új hatalom szavahihetőségét.

A kormány élén álló Musarraf tábornok, aki két miniszternek szombaton adott megbízást, az ünnepélyes eskütétel után mondott beszédében kitűnő csapatnak minősítette a kabinetet. Közölte azt is, hogy hamarosan újabb minisztereket nevez ki.

A természeti erőforrások és olajügyek minisztere Usman Aminuddin olajügyekben jártas üzletember, míg egy másik üzletember, Abbász Sarfraz Khan a hangzatos, Kasmír, északi területek, határterületek és államok ügyei nevet viselő tárca élére került.

A kulcsfontosságú tárcák közül a belügyminisztérium irányítását Moinaddin Haider nyugalmazott tábornok kapta meg. A külügyminisztérium vezetője egy diplomata, Abdus Sattar lett, míg a pénzügyekért egy bankár, Abdul Malik Kansi felel.

Mint ismeretes október elején Musarraf tábornok vezetésével a hadsereg puccsot hajtott végre, mivel Navaz Sarif kormányfő bejelentette: leváltotta a hadsereg-főparancsnokot.
Pakisztán egyetlen településén sem volt összeütközés a hadsereg gyors és zökkenőmentes hatalomátvétele során. Musarraf szerint a fegyveres erők hatalomátvételének az volt a célja, hogy véget vessenek "a zűrzavarnak és a bizonytalanságnak", továbbá, hogy elejét vegyék "a nemzetgazdaság összeomlásának".
A tábornok korábban kijelentette: kormánya küldetésének befejeztével rendezik meg a választásokat, s reméli, hogy erre minél hamarabb sor kerül.

(MTI)

Ajánló:

(1999.10.13.)

Korábban:

(1999.10.14.)