Nem támogatja a tömegmészárlások kivizsgálására alakult ENSZ-törvényszéket a ruandai kormány<br/>

Vágólapra másolva!
A ruandai kormány szombaton felfüggesztette az együttműködést az országban történt tömegmészárlások kivizsgálásával és a bűnösök felelősségre vonásával megbízott ENSZ-törvényszékkel (ICTR). A testület ugyanis szabadlábra helyezte az egyik fővádlottat.
Vágólapra másolva!

A tanzániai arushai székhelyű nemzetközi törvényszék Hágában működő fellebbviteli tanácsa szerdán rendelte el a népirtás és emberiség elleni bűntettek elkövetésével vádolt Jean-Bosco
Barayagwiza szabadlábra helyezését. Az indoklás szerint megsértették a vádlott jogait, amikor nem tájékoztatták mindenre kiterjedően az ellene felhozott vádakról, és túl sokáig tartották börtönben a bírósági eljárás megindítása nélkül.

Barayagwiza a ruandai külügyminisztérium politikai ügyekben illetékes igazgatója volt az 1994-es ruandai népirtás idején. Akkor a hutu szélsőségesek több mint 800 ezer, többségében a tuszi törzshöz tartozó embert gyilkoltak meg. A vádak szerint az általa alapított rádió- és televízióadók ugyancsak nagy szerepet játszottak a mészárlásokra való uszításokban. A Kamerunban letartóztatott férfit 1997 novemberében szállították át Arushába, és 1998 februárjában emeltek vádat ellene.

Gerard Gahima, Ruanda főügyésze a fellebbviteli bíróság döntését rendkívül hibásnak ítélte, és úgy vélte, hogy az ítélet az igazságszolgáltatás megcsúfolásával ér fel. Egyben közölte, hogy a ruandai kormány felfüggeszti a világszervezet Ruandában folyó vizsgálatainak, illetve az ICTR tanúvédelmi programjának támogatását.

Az 1994 végén megalakított ICTR eddig mindössze öt ítéletet hozott meg, és úgy a letartóztatott személyek, mint a ruandai kormány egyaránt bírálja a nemzetközi törvényszéket lassúsága miatt.

(MTI)

Ajánló:

Ítéletek, információk, angolul.

Korábban:

(1999.05.21.)