A nyugat-európai országok a csecsenföldi konfliktus mihamarabbi rendezését várják Oroszországtól<br/

Vágólapra másolva!
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros elnöke, Knut Vollebaek norvég külügyminiszter szerint Oroszországnak pontos menetrendet kell adnia csapatainak kivonására Csecsenföldről. Mindezt az országnak a szervezet isztambuli csúcstalálkozóján kellene bejelentenie. Az Európai Unió elítélte az erőszak aránytalan és megkülönböztetés nélküli alkalmazását Csecsenföldön, mert az Brüsszel szerint súlyos következményekkel jár a civil lakosságra és a területen belüli menekültekre.
Vágólapra másolva!

''Elismerjük Oroszország jogát a területi sérthetetlenségre és a terrorizmus elleni harcra, de az erőnek ez a túlzott alkalmazása nem indokolható, mert nem áll arányban a tét nagyságával'' – állítja Vollebaek. Közölte, hogy a múlt héten Helsinkiben már beszélt Igor Ivanov orosz külügyminiszterrel az orosz erők kivonásának menetrendjéről.

A norvég külügyminiszter nyilatkozata akkor hangzott el, amikor Moszkvában Ivanov külügyminiszter kijelentette, hogy az isztambuli EBESZ-csúcson "a leghatározottabban" vissza fognak utasítani "minden kísérletet az orosz ügyekbe való beavatkozásra".

A tizenöt EU-tagország külügyminiszterei brüsszeli találkozójukon arra szólították fel a kaukázusi válságban érintett feleket, hogy tartsák be a nemzetközi törvényeket. Oroszországot külön sürgették arra, hogy a nemzetközi emberiességi törvények betartásával kerülje el a polgári áldozatokat, és engedje át a menekülteket a csecsen-ingus határon.

Moszkvától azt várják, hogy igénybe veszi az EBESZ jószolgálatait. Az isztambuli EBESZ-csúcs az EU szerint jó alkalom lesz a téma megvitatására.

A miniszterek elengedhetetlennek látják, hogy tárgyalások útján keressék a megoldást a konfliktusra. Az orosz kormányzat, valamint az észak-kaukázusi választott vezetők közötti párbeszéd az EU szerint fontos lépés lenne a politikai megoldás felé. A miniszterek fontosnak tartják, hogy megőrizzék Oroszország területi egységét, és elítélik a terrorizmus minden formáját, ugyanakkor aggódnak a folytatódó katonai hadjárat miatt.

Az unió üdvözölte az EBESZ és a menekültügyi ENSZ-főbiztosság helyzetértékelő és tényfeltáró küldetését a térségben. Ugyanakkor felszólította Oroszországot, hogy biztosítsa a segélyek eljutását a menekültekhez, mindenekelőtt Ingusföldön.

(MTI)

Ajánló:

(1999.11.11.)

Korábban:

(1999.11.14.)