Kutat találtak az összeomlott foggiai ház romjai alatt<br/>

Vágólapra másolva!
Egy mély artézi kutat találtak a dél-olaszországi Foggiában a múlt héten összedőlt lakóház eltakarított romjai alatt. A 62 halálos áldozatot követelő tragédia okát még egy héttel a katasztrófa után sem tudták megállapítani. A talaj és a kút vizsgálatából, illetve a ház alagsorába épített garázsok kialakításából azonban arra lehet következtetni, hogy ezek együttesen is felelősek lehetnek a tragédiáért.
Vágólapra másolva!

A tragédia a múlt hét csütörtökén történt: a hatemeletes lakóház kártyavárként omlott össze a hajnali órákban. A mentőalakulatok több napon keresztül tartó fáradhatatlan munkával összesen hatvanegy holttestet szedtek ki a romok alól, a hatvankettedik áldozat a kórházban vesztette életét. Az esetből országos ügy lett, a halottak szerdai temetésén az olasz állam legmagasabb rangú tisztségviselői is részt vettek.

A katasztrófa után egy héttel még mindig nincsenek biztos információk arról, hogy mi okozhatta a házomlást: a talajban történt-e valamilyen változás, avagy az építmény szerkezete azért roppant össze, mert a ház gyenge minőségű alapanyagból épült.
A Corriere della Sera című napilap munkatársai a ház romoktól teljesen megtisztított alapját (a három-négy méteres gödröt) megvizsgálva arra a következtetésre jutottak, hogy a talaj rendkívül homokos és agyagos, vagyis túlságosan gyenge ahhoz, hogy építsenek rá. Ennél is riasztóbb, hogy a gödör alján egy fém csapóajtót találtak, s felnyitva azt, egy hét méter mélységű artézi kutat fedeztek fel, amely - a másfél méteres felső nyílástól lefelé haladva - fordított tölcsérként szélesedik. A ház alatt tehát nemcsak üres teret jelentett ez a kút, hanem nagy mennyiségű vizet is.

Az épület aljába utólag építettek garázsokat. Ez önmagában is ingataggá tehette a ház egész statikai állapotát. Felmerült a gyanú, hogy a ház egyik pillérét fél méterrel odébb tolták, hogy az autók jobban elférjenek a garázsban kialakított autómosóban. A környező házak lakói elmondták, hogy a gépkocsik mosásakor felhasznált víz nagy mennyiségben folyt el egy rácsos lyukon. Kiderült, hogy az esővíz is - mivel nem volt megfelelő levezető csatorna - mind az összeomlott ház alatt gyülemlett fel, a garázsokat ilyenkor mindig elöntötte.
Ha mindennek csak a fele igaz, már akkor is félelmetes következtetésekre lehet jutni. A huszonöt évvel ezelőtt amúgy is homokos, agyagos talajra sebtében felhúzott házat a víz valószínűleg fokozatosan alámosta, s a föld alatti garázsok utólagos kiépítése révén megváltoztatott statikai viszonyok miatt ezeknek a tényezőknek a hatásai összeadódhattak.

Itáliában eközben nem szűnik a pánikszerű félelem a további házomlásoktól. Az épületek szerkezeti hibáinak a jelzésére létesített zöld számot az utóbbi huszonnégy órában több mint ezren hívták.

(MTI)

Ajánló:

Ismerkedjen a várossal! (angolul)

Korábban:

(1999.11.15.)