Ha most rendeznék az elnökválasztást New Hampshireben, akkor John McCain nyerne<br/>

Vágólapra másolva!
A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok szerint New Hampshire államban - ahol a jövő év elején az első előválasztást tartják a novemberi amerikai elnökválasztásra való felkészülés jegyében, John McCain republikánus szenátor látszik a legnépszerűbb pályázónak. Az országosan vezető ugyancsak republikánus Bush, ebben az államban nem nyerő.
Vágólapra másolva!

Ebben az államban a demokraták két indulójának versenyében Al Gore alelnök nagyon csekély - 44-41 arányú - előnyben van Bill Bradley volt szenátorral szemben (a demokrata szavazók körében). Azonban mindketten alulmaradnának a McCainnel való megmérettetésben, ha most tartanák az elnökválasztást. Érdekes módon McCain népszerűségi fölénye e két demokrata politikussal szemben nem arányos azzal, ahogy Gore-nak és Bradley-nek a népszerűsége egymáshoz viszonyul a demokrata párthívek körében. A republikánus szenátor Gore-t 53-34 arányban, Bradley-t viszont csak 43-36 arányban verné meg egy most tartandó választás esetén.

Ez azt mutatja, hogy a demokraták körében leendő jelöltjük kiválasztásakor érezhető lesz a jelenleg is magas közhivatalban levő pályázó (vagyis Gore alelnök) pozíciójának húzóhatása, ám a republikánus jelölttel való versengésre mégis alkalmasabbnak látszik Bradley.

Érdekes jelenség, hogy George Bush texasi kormányzó, aki országosan a republikánusok toronymagasan legesélyesebb pályázója, az északkeleti New Hampshire-ben elmarad McCain mögött. Bush csak 46-41 arányban tudná megverni Gore-t, és ugyanilyen arányban alulmaradna Bradley-vel szemben is.

A New Hampshire-i előválasztás korántsem az elektorok száma miatt (hiszen ez az állam nagyon kicsi), hanem lélektani szempontból lesz fontos. Ez az első előválasztás, és a következőt csak hosszú hetekkel később tartják, addig tehát a New Hampshire-i győztes némi
joggal győzködheti az amerikai közvéleményt saját élenjáró voltáról.

Számos oka lehet annak, hogy itt Bush nem képes élre törni. Az egyik ilyen elképzelhető ok, hogy a texasi kormányzó külpolitikai ismereteinek hiányossága a közelmúltban egy tévéinterjúnak betudhatóan országszerte közismertté - és a politikai kabaréműsorok tárgyává - vált. A külvilág felé nem eléggé nyitott "vadnyugatiak" ázsiója különösen alacsony az Európához nem csupán földrajzi értelemben, hanem kulturális kötődésekben is közelebb levő
új-angliai szövetségi államokban.

McCain sem a keleti part embere, de kül- és biztonságpolitikai tájékozottsága nagyon alapos - az már más kérdés, hogy a veterán katona személyiségét korántsem a "galamb", hanem sokkal inkább a "héja" jelleg irányába befolyásolta hatéves vietnami hadifogságának élménye.

Bush egyébként sietve igyekszik kialakítani magáról az eddig elhanyagolt külpolitikai stratéga képét. Pénteken nagy lélegzetű külpolitikai beszédet szándékozik mondani Kaliforniában, és már ezekben a napokban is többször megnyilatkozott világpolitikai kérdésekben.
Így például lándzsát tört a rakétavédelmi rendszer kiépítése mellett, és ennek érdekében szükség esetén az ABM-szerződés felmondására is hajlandónak mondta magát. Igaz, ezt kiegészítette azzal, hogy akár meg is osztaná az oroszokkal a rakétavédelmi technológiát, ha belátnák, hogy az ilyen védelmi rendszer nem ellenük irányul.

(MTI)

Ajánló:

Jelöltek, pártok, kampányok. (angolul)

Korábban:

(1999.09.28.)