A belbiztonsági szervek manipulálták az 1989-es lengyel választásokat<br/>

Vágólapra másolva!
Az egykori lengyel kommunista Belbiztonsági Szolgálat (SB) iratai közül a titkosság alól feloldottak 30 dokumentumot. Az 1981-1989 közötti időszakból származó iratokat az Államvédelmi Hivatal (UOP) hétfőn hozta nyilvánosságra. Ezekből kiderül, hogy a kommunista belbiztonsági hivatal jelentős mértékben "belefolyt" az 1989-es parlamenti és elnökválasztásokba. Az akció az Urna '89 fedőnevet kapta.
Vágólapra másolva!

Henryk Dankowski tábornok, az SB volt főnöke, akkori belügyminiszter-helyettes az együttműködés fokozására utasította a vidéki szervezeteket a képviselői mandátumot nyert belbiztonsági ügynökökkel. Egy másik okmány szerint a belügyminisztérium olyan kényelmetlen "mintakérdéseket" küldött szét a belbiztonsági dolgozóknak, amelyekhez hasonlókat kell feltenniük a választási gyűléseken a Szolidaritás jelöltjeinek lejáratására. (A Lech Walesa vezette Szolidaritás volt a legjelentősebb ellenzéki párt, az 1989-es választásokat meg is nyerték.)

A lengyel belügyminisztérium IV. ügyosztályának aktái arról szólnak, hogyan kell felkészíteni a belbiztonsági dolgozókat az egyház tevékenységének leleplezésére.

Czeslaw Kiszczak, aki a kérdéses időszakban belügyminiszter volt, a Rzeczpospolita nevű lengyel lapnak azt állította, hogy a nyilvánosságra hozott iratokban nincsen semmi rendkívüli, ilyen jellegű terveket az egész világon készítenek.

Andrzej Grajewski, a magyar Történeti Hivatalnak megfelelő Nemzeti Emlékezés Intézete (IPN) kollégiumának elnöke nem zárta ki, hogy az SB államcsínykísérletre készült az első demokratikus választások előtt, de szerinte ezt megfelelő vizsgálatnak kellene felderítenie.

Grajewski kétségesnek tartja a dokumentumok nyilvánosságra hozatalát, mert az szerinte az intézet feladata lenne rendszerezett és módszertanilag megalapozott módon. Ezt azonban hátráltatja az a tény, hogy a szejm (a lengyel parlament) legutóbb nem választotta meg az intézet kijelölt elnökét.

(MTI)

Ajánló:

(lengyelül)