25 év után megalakulhat az északír kormány<br/>

Vágólapra másolva!
Észak-Írországban 25 év után ma ismét kormány alakulhat, mivel a brit támogatást élvező Ulsteri Unionista Párt (UUP) megegyezett a tartományi kormány megalakulásáról legfőbb riválisával az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) politikai szárnyával, a Sinn Feinnel. A kormánykoalíció egyik leendő tagja a Demokratikus Unionista Párt állítólag vitát kíván kezdeni arról, hogy a Sinn Fein mégse kerüljön hatalomra. Ehhez azonban UUP-támogatásra van szüksége.
Vágólapra másolva!


A békét már előrevetítő, tavaly megkötött nagypénteki megállapodás jegyében eddig még csak a nemzetgyűlés alakult meg, mely hétfőn azért ül össze, hogy megválassza a 4 párt alkotta és 12 fős tartományi kormányt. Ha minden jól megy, a testület akár már kedden felállhat.

A kinevezett kormányfő David Trimble vezetésével alakulhat meg a nemzetgyűlés négy pártjának - a protestáns Ulsteri Unionista Pártnak (UUP) és a Demokratikus Unionista Pártnak (DUP), valamint a katolikus Szociáldemokrata és Liberális Pártnak és a Sinn Feinnek - a képviselőit magában foglaló kabinet, amely a brit kormánytól még a hét folyamán megkapja az északír hatalmi jogköröket, és kezébe veheti a tartomány életének irányítását.

A koalíciós testület lehet 25 év után az első olyan tartományi kormány, melyet a brit parlament is jóváhagy.

Az unionisták ugyanakkor arra készülnek, hogy elég támogatást nyerve vitát kezdjenek arról, hogy a Sinn Feint a megállapodásnak ellentmondva mégse vegyék be a kormányba. Ahhoz, hogy a DUP javaslatát vitára bocsássák azt legalább egy UUP tagnak is támogatnia kell.

Az UUP ugyanakkor szombaton 480 szavazattal 349 ellenében mondott igent arra, hogy a katolikus Sinn Feint, a legnagyobb terrorista csoport, az Ír Köztárssági Hadsereg politikai szárnyát is befogadják a kormányba még azelőtt, hogy az IRA hozzákezdene fegyverei leszereléséhez.

Az UUP szombati határozata értelmében a kormány megalakulása után a Sinn Fein fegyveres szervezete az IRA megkezdi fegyvereinek leszerelését, ha ez nem történik meg, akkor az unionisták felmondják a megkötött megállapodást. Az IRA várhatóan delegálja képviselőjét a leszerelést ellenőrző nemzetközi bizottságba. Ha a testület által kitűzött célok nem érvényesülnek, akkor az UUP visszahívja minisztereit a kormányból.

A minisztereket a d'Hondt szabály szerint választják meg ami azt jelenti, hogy a tisztségeket a négy párt között nagyságuk arányában választják meg. Először az UUP, majd a szociáldemokraták és a munkáspártiak, azt követően a DUP és legutoljára a Sinn Fein kap miniszteri posztot. A 12 tagú testület 3-3 tagja lesz unionista, illetve szociáldemokrata, és 2-2 tagot ad a másik két párt. A miniszterelnököt David Trimble-t és helyettesét a szociáldemokrata Seamus Mallont már júliusban megválasztották.

(BBC)

Ajánló:

A leendő miniszterelnök vezette párt oldala. (angolul)

Korábban:

(1999.11.27.)