A brit szervbotrány a szigetország több kórházát is érinti <br/>

Vágólapra másolva!
Független vizsgálatot rendelt el a hét végén a brit egészségügyi miniszter, miután felmerült annak a gyanúja, hogy az angliai állami kórházak a hozzátartozók beleegyezése nélkül távolították el és használták fel kutatási célokra elhunyt gyerekek szerveit.
Vágólapra másolva!

Alain Milburn egészségügyi miniszter rendelete azután látott napvilágot, hogy Európa egyik legnagyobb gyerekklinikáján - mint az [origo] beszámolt róla - a liverpooli Alder Hey kórház laboratóriumaiban kétezer gyermekszervet találtak elraktározva. Andre Rebbel, liverpooli vizsgálóbíró, aki az egyik érintett család feljelentése nyomán vizsgálódott az ügyben, a BBC-nek adott nyilatkozatában kijelentette: minden létező bizonyíték arra mutat, hogy az Alder Hey személyzete súlyosan megsértette az érvényben lévő jogszabályokat.

A vizsgálóbíró egy négyhónapos csecsemő tragikus halála nyomán indított rendőrségi vizsgálat alapján derített fényt a kórház állítólagos gyakorlatára. A lyukas szívvel született kislány szülei azért tettek feljelentést, mert a patológusok a halotti vizsgálatkor engedélyük nélkül távolították el az elhunyt kislány valamennyi szervét.

A kis Kayliegh halála ügyében nyomozó rendőrök bukkantak a laboratóriumokban 850 olyan gyerekszervre, szervdarabra, amelynek eredetét, a hozzátartozók engedélyével a kórház nem tudta igazolni. A hozzátartozók azzal vádolják a patológusokat, hogy gyermekszervek széles gyűjteményére tettek szert törvénytelenül, hogy Dick van Velzen, a bölcsőhalál okait hosszú évek óta kutató professzor vizsgálatait segítsék.

A szülők többsége elismeri, hogy aláírták ugyan a nyilatkozatot, amelyben engedélyezik, hogy kutatások céljára bizonyos szöveteket eltávolítsanak halott gyermekeikből, de a kórház ezt arra használta fel, hogy szinte valamennyi szervet kioperáljanak a gyermekekből.

A liverpooli kórház állítólagos törvénytelen gyakorlata ügyében oknyomozó BBC Radio 5 újságírója a halotti szervek eltávolításában és kezelésében hasonló rendellenességeket talált Anglia több nagy állami kutatókórházában, így a bristoli és a birminghami klinikákon.

A Betegek Szövetsége érdekvédelmi szervezet a hét végén felfedte, hogy a liverpooli eset nyilvánosságra kerülése nyomán több ezer szülőtől kapott bejelentést arról, hogy a kórházak kijátszották a hozzátartozók jóhiszeműségét. A szülők követelik, hogy az egészségügyi vezetés szabályozza szigorúbban a szerveltávolítást, és alakítson ki olyan hozzátartozói engedélyezési rendszert, amely kizárja a kórházi visszaélések lehetőségét.

(MTI)

Korábban:

(1999. december 3.)