Az Osztrák Néppárt tárgyal a kormányalakításról <br/>

Vágólapra másolva!
Wolfgang Schüssel, az eddigi kisebb koalíciós partner elnöke, alkancellár szerint az Osztrák Néppárt (ÖVP) nem zárkózik el a kormányalakítási tárgyalásokon való részvételtől.
Vágólapra másolva!

Az ORF osztrák televízió Pressestunde (Sajtóóra) című belpolitikai műsorában vasárnap tett kijelentésből megfigyelők azt vonják le, hogy az ÖVP, több mint két hónappal a választások után, lassan felül akarja vizsgálni azt az ígéretét, hogy ellenzékbe vonul, ha a harmadik helyre szorul.

Schüssel közlése fordulatnak tekinthető az ausztriai kormányalakítás folyamatában, amelynek következő jelentősebb állomása az lesz, hogy Thomas Klestil elnök - mint jelezte - csütörtökön kormányalakítási megbízást ad Viktor Klima kancellárnak ( SPÖ).

Az eddigi patthelyzetet éppen Schüssel és pártja politikája okozta: a három, nagyjából hasonló súlyú nagy párt közül az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) nem hajlandó Jörg Haider Osztrák Szabadságpártjával (FPÖ) koalíciót alkotni, az ÖVP viszont eddig a politikai élet szinte minden oldaláról érkező bírálatok ellenére kitartott szándéka mellett, hogy ellenzékbe vonul. Amennyiben ezt teszi, az SPÖ kénytelen kisebbségi kormányt alakítani, ami óhatatlanul hamarosan új választásokhoz vezetne, ezeken viszont csak Haider pártja nyerhetne.

Az ÖVP követelései: a költségvetés szanálása és ezen belül a hiány csökkentése öt év alatt a GDP egy százalékára; "élő demokrácia" és az úgynevezett "Proport"-nak (a tisztségek pártkönyv szerinti elosztásának) a felszámolása; Ausztria mint gazdasági helyszín vonzerejének biztosítása és a bérek magas járulékos költségeinek leszállítása; a "szabadságjogok chartája"; a generációk közötti szerződés; a nyugdíjrendszer biztosítása, és az európai integráció előnyeinek kihasználása. "Ha ehhez nincs partner, marad az ellenzék" - mondta.

Klima kancellár derűlátón, Heinz Fischler, a parlament elnöke és Andreas Rudas, az SPÖ országos ügyvezetője viszont óvatosabban reagált Schüssel kijelentéseire. Fischer ebben a Haiderhez való közeledést és a néppárti-szabadságpárti koalíció esélyének növekedését látja. Arra utalt, hogy az ÖVP most előbb lemond az ellenzékbe vonulásról, aztán majd arra hivatkozik, hogy nem vezettek célra az SPÖ-vel folytatott tárgyalások, s végül szövetségre lép az FPÖ-vel, így bejuttatva Schüsselt a kancellári bársonyszékbe. Sok megfigyelő szerint Schüssel politikája ezt a fő célt szolgálja és Haider már fel is ajánlotta neki ezt a lehetőséget. Jörg Haider ezt éppen vasárnap újra cáfolta.

(MTI)

Korábban:

(1999. november 29.)