A National Democratic Institute a választási törvények betartására figyelmezteti Horvátországot <br/

Vágólapra másolva!
Szabad és tisztességes parlamenti és elnökválasztás megtartására szólította fel Zágrábot az Egyesült Államok és az Európai Unió. Az NDI szervezi a választásokra érkező külföldi megfigyelőcsoport munkáját.
Vágólapra másolva!

A vasárnapi zágrábi napilapok szerint Clinton amerikai elnök, Martti Ahtisaari, az EU soros elnöki tisztét betöltő Finnország elnöke és Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke washingtoni találkozójáról kiadott felhívásban arra kérték Horvátországot: tegyen olyan lépéseket, amelyek megerősítik, hogy szabad és tisztességes parlamenti és elnökválasztást tartanak az EBESZ által elfogadott normáknak megfelelően.

A horvát napilapok vasárnap hírül adták, hogy az amerikai NDI (National Democratic Institute) szakértői aggodalmaikat fogalmazták meg Zágrábban a január 3-ra kiírt horvátországi parlamenti választások tisztességes lebonyolításával kapcsolatban. Az amerikai intézet szakértői úgy vélik, elképzelhető, hogy a boszniai horvátok akár kétszer is szavazhatnak, amit megakadályozhatna, ha a külföldön élő horvátoknak biztosított két szavazási napot egyre csökkentenék.

Felhívták a figyelmet arra, hogy a horvát választási törvény a horvát diaszpórához sorolja a boszniai horvátokat is, miközben e népcsoport államalkotó nép egy másik államban, Bosznia-Hercegovina Köztársaságban. A szakértők szerint a választások marginalizálják a horvátországi kisebbségeket, mindenekelőtt a szerbeket.

A választási kampány fogyatékosságaként emelték ki, hogy a tömegtájékoztató eszközök, mindenekelőtt az állami televízió 3 csatornája nem egyformán kezeli a választási kampányban részt vevő pártokat.

A választások mellett a horvát titkosszolgálat lett kritika célpontja. Mint az [origo] beszámolt róla az SFOR azzal vádolja a Horvát Nemzetbiztonsági Szolgálatot (SNS), hogy törvénytelen akciókat hajtott végre Bosznia-Hercegovinában.

Charles Henry de Monchy tábornok, az SFOR főparancsnokának helyettese szerint a katonák olyan számítógépeket és számítógéplemezeket foglaltak le, amelyeken mintegy 500 ezer gépelt oldalnak megfelelő terjedelmű dokumentumhalmazt őriztek. A dokumentumok 10 százalékának feldolgozása alapján az SOR azzal vádolta meg az SNS-t és a HIS-t, hogy törvénytelen megfigyeléseket, lehallgatásokat folytattak.

A vád szerint a Puma kódnevű akcióban a hágai Nemzetközi Törvényszéknek azt a különleges nyomozócsoportját figyelték meg és hallgatták le, amely a Livno környéki titkos tömegsírok után nyomoz.

A Grom (Mennydörgés) és a Munja (Villám) fedőnevű akciókban olyan horvátok után nyomoztak, akik nemzetközi szervezetek alkalmazásában dolgoznak Boszniában, és megpróbálták ügynökként beszervezni őket, vagy ki akarták deríteni, kik hajlandóak tanúskodni a hágai törvényszék előtt.

A Panther (Párduc) kódnevű akcióban nemzetközi szerveztek boszniai megbízottairól - közöttük a főmegbízotti iroda, az EBESZ, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, az SFOR, az ENSZ Nemzetközi Rendőrsége - és iszlám humanitárius szervezetek képviselőiről gyűjtöttek adatokat.

Az SFOR szerint a házkutatásoknál mindenekelőtt American Express és Mastercard bankkártyák hamisítására szolgáló berendezéseket és 5 ezer pornográf felvételt is találtak, amelyekkel egyes feltételezések szerint pénzt akartak szerezni titkosszolgálati akciók finanszírozásához.

(MTI)