Több párt előrehozott választást sürget a CDU-t érintő botrány miatt<br/>

Vágólapra másolva!
A Német Kereszténydemokrata Unión belüli személyi viták fölerősödését kiváltó hesseni pénzügyi szabálytalanságra hivatkozva a tartományi szociáldemokraták és környezetvédők előrehozott választásokat sürgetnek.
Vágólapra másolva!

Hans Eichel szövetségi pénzügyminiszter - aki tavaly februárig az SPD-Zöldek koalíció miniszterelnöke volt Hessenben - azzal indokolta az előrehozott választások sürgősségét, hogy a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) helyi szervezete a bevallottnál jóval több pénzzel rendelkezett a választási hadjárathoz. Így tudta például finanszírozni azt a szövetségi kormány állampolgársági törvénye ellen irányuló kampányt, amely végül is eldöntötte a választások kimenetelét, megbuktatva az addigi hesseni koalíciót. (Tavaly március óta a tartományt CDU-FDP kormány irányítja, Roland Koch elnökletével.)
Rupert von Plotnitz, a Zöldek hesseni ügyvezetője csatlakozott Eichel követeléséhez.
Az FDP helyi vezetői viszont elutasították a fölvetést, és közölték: képviselőik a wiesbadeni parlamentben a CDU-val együtt az előrehozott választások ellen fognak voksolni.

Koch tartományi miniszterelnök vasárnap újfent visszautasította azt a felhívást, hogy mondjon le. Mint közölte, kormánya ki fogja tölteni négyéves megbízatását, és ennek során az egyik kiemelt feladat lesz a visszásságok "kíméletlen feltárása".

A Focus és a Der Spiegel hetilapok állítása szerint a hesseni CDU által 17 évvel ezelőtt külföldre menekített milliók egy része a Flick-botrány néven ismertté vált vesztegetési ügyből származott. A pénz nagy részét az uniópárt az "állampolgári egyesülés" nevű pénzmosodából kapta, amelyre a Flick-ügy felgöngyölítése során 1984-ben derült fény.

Casimir Sayn-Wittgenstein, a hesseni CDU korábbi pénztárnoka viszont a Bild am Sonntag című vasárnapi lapban azt állította, hogy a szóban forgó milliók "törvényes adományokból" származtak. Egyúttal magára vállalta a felelősséget a pénz külföldre történt utalásáért, leszögezve, hogy annak részleteit csak ő és a központi CDU-szervezet könyvvizsgálója, Horst Weyrauch ismerte; még Manfred Kanther, a hesseni CDU akkori elnöke is "csak bizonyos fokig" volt beavatva.

A konzervatív uniópárt elnöke vasárnap megismételte, hogy nem kíván lemondani a pénzügyi botrányok miatt. Wolfgang Schäuble egyben felszólította a CDU tagságát, hogy segítsen a vezetőségnek a zűrös pénzügyek felderítésében.

Az észak-rajna-vesztfáliai pártszevezet vezetője, Jürgen Rüttgers ismét hitet tett a Schäuble-féle vezetés mellett, bírálva mindazokat, akik annak rovására kívánnak most előtérbe kerülni. Volker Rühével, a CDU schleswig-holsteini miniszterelnök-jelöltjével ellentétben Rüttgers igénybe akarja venni Helmut Kohl segítségét a májusban esedékes tartományi választást megelőző hadjáratban.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(2000. január 14.)