Elhúzódik a londoni bírósági döntés Pinochet kiadatásáról<br/>

Vágólapra másolva!
Belgium és a chilei katonai junta áldozatai mellett fellépő hat nemzetközi emberjogi csoport szerdán kérte a londoni felső bíróságot, vizsgálja felül Jack Straw brit belügyminiszter döntését arról, hogy lezárja a kiadatási eljárást, és visszaengedi hazájába Augusto Pinochetet, mert a chilei tábornok rossz egészsége miatt nem alkalmas bírósági tárgyalásra.
Vágólapra másolva!

A londoni felső bíróság elé terjesztett keresetek egész napos meghallgatását este csütörtökre napolták, és a meghallgatást vezető bíró bejelentette, hogy legkorábban péntek délután, de inkább hétfőn hirdeti ki döntését arról, helyt ad-e a kereseteknek.

Mind az emberijogvédők, mind a Belgium képviseletében fellépő ügyvédek azzal érvelnek, hogy "törvénytelen és ésszerűtlen" Jack Straw brit belügyminiszter elhatározása a volt chilei államfő elengedéséről, mert az érintett felek nem ismerhették meg a döntés alapjául szolgáló brit orvosi jelentést.

Az Amnesty International képviselője hangsúlyozta: nem a vizsgálati eredmények széles körű nyilvánosságra hozatalát kérik, csupán azt, hogy az ügyben érintett országok és emberjogi csoportok megismerhessék a tábornok szabadon engedésének okait, és annak fényében dönthessék el, elfogadják-e a brit belügyminiszteri döntést vagy megtámadják azt.

Belgium képviselője a chilei katonai junta Belgiumban élő áldozatai nevében azt is kéri, hogy egy független orvoscsoport vizsgálhassa meg a tábornokot, amelyben helyet kapnak belga orvosok is. Mindketten előre jelezték, hogy ha keresetüket a londoni felső bíróság elutasítja, fellebbezést nyújtanak be.

Brit sajtóértesülések szerint a belga hatóságok igen eltökéltek az ügyben, és azt is tervezik, hogy a hágai Nemzetközi Bíróság elé viszik Nagy-Britanniát, ha a jelen állapotban zárja le Augusto Pinochet ügyét, és elengedi a szenátort. Fel akarják kérni a nemzetközi bírói testületet, akadályozza a tábornok visszatérését Chilébe mindaddig, amíg a jogi eljárás le nem zárul, mivel úgy vélik, a brit belügyminiszter nemzetközi együttműködési szerződések egész sorát sérti meg azzal, hogy saját hatáskörében határoz egy ilyen horderejű nemzetközi jogi kérdésről.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. január 26.)