A kiskorú dohányzók után is büntetné az amerikai kormány a dohánygyártókat<br/>

Vágólapra másolva!
Bill Clinton amerikai elnök a költségvetési terv részeként hétfőn azt fogja javasolni, hogy 25 százalékkal emeljék meg a cigaretta fogyasztási adóját, és 2004-től minden tinédzser dohányzó után 3000 dollárra büntessék meg a dohánygyárakat. A kormány szerint a cél a fiatalkori dohányosok számának felére csökkentése, a gyártók szerint pedig egy új adó bevezetése.
Vágólapra másolva!

A The Washington Post pénteki jelentése szerint a büntetési terv része a költségvetési csomagnak, amelyet Clinton elnök hétfőn terjeszt elő. A javaslat keményen büntetné a dohánygyártókat : minden 18 év alatti dohányos után 3000 dollár lenne a bírság, ha a fiatalkori dohányzás 2004-ig nem csökken a felére. A Fehér Házban úgy vélik, hogy a dohánygyárak olyan marketingtechnikát alkalmaznak, melynek eredményeként a fiatalok még mindig gyakran választják a dohányzást. A büntetésekből évi 6 milliárd dollár bevétele lenne a költségvetésnek.

A republikánus többséget élvező szenátus 1998 júniusában egyszer már elutasított egy ugyancsak a dohánygyártókat sújtó intézkedést, mivel a gyártók inkább hajlandónak mutatkoztak arra, hogy 25 év alatt 206 milliárd dollárral pótolják ki az egészségügyi közkiadásokat. A megállapodás hatása egyelőre elsősorban az amerikai cigarettaárak emelkedésében mutatkozik meg.

''Az a véleményünk, hogy a dohánygyártók tudják a legtöbbet arról, miként lehet a fiatalokat a dohányzás rabjaivá tenni, ezért ugyancsak ezeknek a cégeknek kell megtenniük a dohányosok számának csökkentése érdekében az első lépéseket.'' - vallja Clinton egyik tanácsadója.

Az elnöki javaslatot valószínűleg fagyosan fogadja majd a republikánusok vezette Kongresszus, mely tavaly is elutasította, hogy 55 százalékkal növeljék a dohányáruk adóját. A szenátus egyik szóvivője szerint a fejenkénti 3000 dolláros büntetés egyet jelentene egy burkolt új adó bevezetésével.

Az elnök továbbá azt is javasolni fogja, hogy a szövetségi Medicaid programjai fizessék azokat a receptre és recept nélkül kapható gyógyszereket, melyek segítik a dohányzásról történő leszokást. Ugyanakkor azt tervezik, hogy több pénzt kérnek azokhoz a programokhoz is, melyekkel a fiatalokat távol tarthatják a dohányzástól.

A dohánygyártók a tervezetet ésszerűtlennek tartják, és egy újabb adófajtát látnak benne. Szerintük nincsenek olyan nagy hatással a dohányzók számának növekedésére, mint ahogy azt egyesek gondolják.

A legutolsó felmérések szerint az amerikai középiskolások 35 százaléka dohányzik.

Ajánló:

A Washington Post cikke. (angolul)

Korábban:

A Család+Egészség csatorna összeállítása.