Trieszt nem fogadná tárt karokkal Jörg Haidert<br/>

Vágólapra másolva!
Az olaszországi Friuli-Venezia Giulia tartomány parlamentjének jobbközép többsége örömmel látná, ha az Osztrák Szabadságpárt vezetője, Jörg Haider Triesztbe látogatna. A város vezetősége és mások sem gondolják ezt így: a hír hallatán már kisebb politikai bonyodalmak is adódtak. Elutasította az osztrák politikus látogatását az ország egyetlen náci koncentrációs tábora helyén álló múzeum is.
Vágólapra másolva!

A trieszti Risiera di San Sabba múzeumot felügyelő bizottság egyhangúlag elutasította Jörg Haider kérését, hogy látogatást tehessen az egykori rizshántolóban, amely a háború idején Itália egyetlen náci koncentrációs tábora volt.

Roberto Damiani, Trieszt alpolgármestere, aki egyben az említett bizottság elnöke is, a sajtónak kommentálva e döntést, hozzáfűzte: ha az osztrák szabadságpárti vezér a "szíves nem látás" ellenére is elutazik az északolasz városba, a testület komolyan fontolóra veszi a múzeum bezárását arra az időre. A bizottság ugyanis Haider eljövetelét úgy értékelné, mint egyfajta politikai legitimációnak az eszközét, márpedig ezt az emlékhelyet meg kell kímélni az effajta spekulációktól. "Egy ilyen látogatás felérne a meggyalázással" - mondta az alpolgármester.

A testület Trieszt polgármesterére, Riccardo Illyre bízná a döntés közlését az osztrák politikussal. A város első embere meglehetősen kényes helyzetbe került, mivel a Haider-látogatás hírére őt érte a legtöbb támadás, hiába hangoztatta, hogy nem Trieszt városa, hanem a tartományi parlament jobbközép többsége várná tárt karokkal Jörg Haidert. Eddig a városhoz semmiféle hivatalos kérelem nem érkezett Bécsből a látogatást illetően.

A Haider-ügy éppen Triesztet és környékét sújtja most nemcsak diplomáciailag, hanem gyakorlati értelemben is. A római izraeli nagykövet ugyanis a Haider-látogatás eshetőségéről szóló hírek hatására visszarendelte Triesztből gazdasági attaséját, akinek hétfőn fontos találkozója lett volna az északolasz térség üzleti köreinek képviselőivel. E lépés miatt "súlyos aggodalmának" adott hangot Federico Pacorini, az Iparosok Egyesületének elnöke, aki attól tart, hogy az osztrák fejlemények további káros hatással lehetnek Friuli-Venezia Giulia tartomány gazdaságára.
Az egyesületi elnök szerint kicsit eltúlozták a bécsi kormányalakítással kapcsolatos reagálásokat. Az iparosok azonban nem állnak ki Haider mellett, mivel az valóban gazdasági és kulturális elszigetelődéssel fenyegeti Triesztet és környékét, a Kelet-Európa felé való nyitás egyik fontos kapuját.

(MTI)

Ajánló: