A jövő héten dönt a londoni felső bíróság Pinochetről készült orvosi jelentés nyilvánosságáról<br/>

Vágólapra másolva!
A londoni felső bíróság bírái a jövő hét közepén döntenek arról, elrendelik-e, hogy Jack Straw belügyminiszter bocsássa az érintettek rendelkezésére az Augusto Pinochet tábornok egészségi állapotáról elkészült bizalmas orvosi jelentést.
Vágólapra másolva!

A bejelentést az angol legfelsőbb bíróság bírája tette Londonban, miután a londoni felső bíróság a hét elején úgy döntött, helyt ad Belgium és az emberi jogvédő csoportok keresetének, hogy bíróság vizsgálja felül, törvényesen járt-e el a brit belügyminiszter, amikor a betegek jogaira hivatkozva nem tájékoztatta a Pinochet-ügyben érdekelt feleket a tábornok egészségi állapotát felmérő vizsgálatok eredményéről.

Ha a bírák elrendelik a jelentés átadását Spanyolországnak, Belgiumnak, Svájcnak és Franciaországnak - valamennyien kérték a brit hatóságoktól a volt chilei államfő-diktátor kiadatását -, a belügyminiszter várhatóan hét napot biztosít ezen országok számára, hogy megtegyék észrevételeiket Pinochet szabadon engedése ügyében.

Az érintett kormányoknak jogában áll megtámadni brit bíróság előtt az orvosi jelentés tartalmát, amelynek alapján Jack Straw belügyminiszter január elején úgy határozott, hogy emberiességi okból, rossz egészsége miatt szabadon engedi Augusto Pinochetet ahelyett, hogy kiadnák Spanyolországnak, ahol a chilei katonai junta idején elkövetett emberiség elleni bűncselekmények miatt akarják felelősségre vonni.

Ha a londoni felső bíróság bírái úgy döntenek, hogy Jack Straw törvényesen járt el, amikor nem hozta nyilvánosságra az orvosi jelentést, Belgium és az emberi jogvédő csoportok a Lordok Házához fellebbezhetnek, ahol szintén egy hosszú tárgyalási forduló kezdődik.

Augusto Pinochetet 1998 októberében vették őrizetbe Londonban, amikor kórházi kezelésen tartózkodott a szigetországban. Azóta egy London közeli magánbirtokon házi őrizetben várja, hogy a brit hatóságok döntsenek sorsáról. Szeptemberben egy londoni bíróság úgy döntött, hogy a tábornok kiadható Spanyolországnak, de a brit belügyminiszter rossz egészségi állapota miatt visszaengedné hazájába a 84 éves politikust.

(MTI)

Korábban:

(2000. január 8.)