A brit kormány a homoszexuálisok jogainak bővítését tervezi<br/>

Vágólapra másolva!
A brit parlament alsóháza elsöprő többséggel szavazta meg azt a törvénytervezetet, amely 18 évről 16-ra csökkenti a büntetlenül létesíthető szexuális kapcsolat korhatárát a homoszexuálisok számára is. A tervezet védi a fiatalokat az erőszakos idősebbekkel szemben. Ugyanakkor a felsőház nem szavazta meg azt a tervet, hogy az önkormányzati iskolákban is beszélhessenek a homoszexualitásról.
Vágólapra másolva!

A törvénytervezet a Munkáspárt választási programjának egyik fontos eleme volt, három év alatt harmadszor került a törvényhozás elé. A tervezet az előző két parlamenti évadban a felsőház elutasításán bukott meg. A lordok háza most már nem akadályozhatja tovább a törvény beiktatását, mivel ellenkezése esetén a kormány élhet az úgynevezett Parlamenti Törvény eszközével, amely automatikusan hatályba lépteti az új törvényt.

A melegek jogaiért küzdő szervezetek hatalmas győzelemként ünnepelhetik a törvényt, mivel az 16 év után először biztosít számukra a heteroszexuálisokkal egyenlő jogokat a nemi kapcsolat törvényes korhatárát illetően.

A harmadszor előterjesztett törvénytervezetbe a belügyminisztérium azonban biztosítékokat is beépített, hogy elejét vegye azon aggodalmaknak, miszerint a középiskolás korosztályra az
idősebbek részéről nagy nyomás nehezedhet a kölcsönös belegyezésen alapuló szexuális kapcsolat létesítése érdekében. A törvény például büntethetőnek minősíti, amikor egy 18 év fölötti személy "visszaélve a gondjaira bízott fiatal bizalmával" nemi kapcsolatot létesít vele.

A csütörtök esti szavazás érdekes mozzanata volt, hogy Michael Portillo, a konzervatív árnyékkormány pénzügyminisztere igennel voksolt. Portillo, aki az előző konzervatív kormány védelmi minisztere volt, 1994-ben ellenzett egy ilyen törvényt, sőt védelmi miniszterként azt hirdette, hogy melegeknek nincs helyük a brit hadseregben. A politikus, aki többéves szünet után az ősszel tért vissza a brit törvényhozásba, tavaly egy interjúban elismerte, hogy fiatalkorában "szert tett azonos neművel folytatott viszonyból eredő tapasztalatokra".

Az alsóházi szavazásra három nappal azután került sor, hogy a lordok háza a konzervatív ellenzék vezetésével szabályosan kisöpörte a kormánynak a homoszexuálisok jogaival kapcsolatos másik törvénytervezetét, a helyi önkormányzatokról szóló törvény módosítását. A munkáspárti kormány ki akarja iktatni a törvény 28. cikkelyét, amely tiltja, hogy az önkormányzati felügyelet alatt álló állami iskolákban a szexuális nevelés során szó essen a homoszexuális kapcsolatról.

A skót parlament viszont csütörtökön este elfogadta a 28. cikkely eltörlését, hiába próbálták meg az ellenzéki konzervatívok megakadályozni azt. Tony Blair brit miniszterelnök is jelezte, hogy a felsőházi elutasítás ellenére a Labour nem áll el azon szándékától, hogy megszüntesse a diszkriminatív 28. cikkelyt.

(MTI)

Ajánló:

Olvassa Ön is a hazai homoszexuálisok kulturális érdekvédelmi folyóiratát!