A brit kormány és az IRA egymást okolja a béketárgyalások elakadásáért <br/>

Vágólapra másolva!
A brit kormány addig nem adja vissza a hatalmi jogköröket Észak-Írország kormányának és parlamentjének, amíg az Ír Köztársasági Hadsereg terrorcsoport nem teszi világossá, miként és mikor hajtja végre a leszerelést.
Vágólapra másolva!

A brit miniszterelnöki hivatal szóvivője nyilatkozott így, mielőtt Londonban szerdán megkezdődtek Tony Blair brit és Bertie Ahern ír kormányfő tárgyalásai az északír békefolyamat továbbviteléről annak nyomán, hogy a belfasti politikai intézmények felfüggesztése miatt az IRA kedden kivonult a leszerelési tárgyalásokból.

A találkozó után a két kormányfő estébe nyúlóan egyenként fogadta az északír nemzetgyűlés legnagyobb pártjai, a Sinn Fein, az Ulsteri Unionista Párt és a Szociáldemokrata és Munkáspárt küldöttségét. A találkozók után elhangzott rövid nyilatkozatok arra utalnak, hogy semmilyen elmozdulás nem történt az északír pártok álláspontjában.

David Trimble, az UUP vezére azt hangoztatta, hogy pártja a lehető legmesszebbre elment, amikor novemberben beleegyezett a kormányalakításba a Sinn Feinnel, az IRA politikai szárnyával még azelőtt, hogy annak fegyveresei megkezdték volna a leszerelést. A labda most az IRA térfelén van, egyetlen módon lehetséges az előrelépés, ha megkezdi a fegyverbeszolgáltatást - vélte Trimble.

Gerry Adams, a Sinn Fein vezére a brit kormány és az ulsteri unionisták szemére vetette, hogy még mindig nem ismerik fel, milyen nehéz volt pártjának rávenni az IRA-t arra, hogy bekapcsolódjon a tárgyalásokba. A fegyveresek az északír alkotmányos testületek működésétől tették függővé együttműködésüket a leszerelésért felelős nemzetközi bizottsággal, ezeket az intézményeket azonban "a brit kormány darabokra tépte, a nagypénteki egyezményt lerombolta" - mondta.

Adams kijelentette: pártjának tagjai nem járulnak hozzá ahhoz, hogy a vezetés részt vegyen a nagypénteki egyezmény új felülvizsgálatában. Úgy vélte, a békefolyamat csak akkor vihető tovább, ha London visszaállítja az intézmények jogkörét és hagyja azokat működni. Hangoztatta: pártja mindent megtesz azért, hogy megakadályozza az erőszak visszatérést azután, hogy az IRA megszakította a kapcsolatot a John de Chastelain tábornok vezette bizottsággal.

(MTI)

Korábban:

(2000. február 15.)