Román lapok szerint Romániában évek óta nehézfémekkel szennyezik a vizeket <br/>

Vágólapra másolva!
Egyes román lapok szerint a Visó és a Tisza vizét már régóta szennyezik nehézfémekkel a román cégek, még ha a hatóságok nem akarják is elismerni. A román környezetvédelmi tárca vezetője szerint ugyanis a pénteki szennyezés nem okozott súlyos károkat Magyarországon.
Vágólapra másolva!

A másfél hónap leforgása alatt immár második súlyos környezetszennyezés kapcsán román lapok - szakemberek véleményére hivatkozva - azt írták: a borsabányai környezetszennyezés sokkal súlyosabb, mint ahogy azt a román hatóságok beállítják.

A román médiában megszólaltatott hivatalnokok szerint a borsabányai "baleset" arányai és hatásai "elhanyagolhatók".

Az Adevarul hétfői száma azonban szakvéleményekre hivatkozva rámutatott: a nehézfémionok felhalmozódása az élő szervezetekben mérgezéshez, az önszabályozó rendszerek felborulásához és anyagcserezavarokhoz vezethet.

"Ez annál is súlyosabb, mivel a Visó és a Tisza vizének a borsabányai szennyezőforrásnál történt cink- és rézionszennyezése egyáltalán nem újdonság. Kiderül ez fekete-fehéren az ország vízgyűjtő medencéinek vízminőségi mutatóit ábrázoló és már 1995-ben Románia környezetvédelmi stratégiájához elkészített grafikonokból is. Ez inkább megszokott jelenség" - írta az Adevarul.

A Jurnalul National a bukaresti ökológiai magánegyetem jogi karának dékánját idézte. Mircea Dutu professzor "Románia nagyon súlyos jelenségének" nevezte a nagybányai Aurul és REMIN vállalatoknál bekövetkezett baleseteket. A professzor szerint "ez a hatalmas mennyiségű szennyezőanyag a biztonsági és felügyeleti intézkedések hiányával párosulva valóságos ökológiai bombának felel meg, amely - különösen kedvezőtlen időjárási viszonyok esetén - bármikor felrobbanhat".

Ezzel szemben több román lap bírálta, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök nemzetközi összefogást sürgetett a romániai környezetszennyezés megelőzésére. A Ziua című lap például "környezetvédelmi háborúról" írva Romica Tomescu román szakminisztert idézte, aki ismételten kijelentette: az újabb környezetszennyezés "nem súlyos, és Magyarországnak és Ukrajnának semmi oka, hogy rendreutasítson bennünket".

Romica Tomescu a Ziarul Financiarnak is nyilatkozva azt mondta: ha Magyarország építő jellegű és nem ellenséges magatartásra törekszik, a nemzetközi fórumok előtt azt kellene szorgalmaznia, hogy Románia segítséget kapjon ezeknek a kérdéseknek a megoldására.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000.03.12.)