Újabb vita a fegyverexportról a német koalícióban<br/>

Vágólapra másolva!
Ismét feszültség támadt a német kormánykoalícióban egy arab országnak szánt fegyverexporttal kapcsolatban. A vita azután robbant ki, hogy a védelmi minisztérium megerősítette a Stern magazin hírét az Egyesült Arab Emírségek által igényelt páncélosszállítmány elvi jóváhagyásáról.
Vágólapra másolva!

A minisztérium közleményéből az derül ki, a nemzetbiztonsági tanács már tavaly januárban "pozitívan viszonyult" a kéréshez, amelyet a gyártó cég, a kasseli Henschel Wehrtechnik (HWK) nyújtott be a kormányhoz. Az arab állam összesen 64 darab Fuchs (Róka) típusú felderítő páncélost akar vásárolni. Végső döntés azonban az ügyben még nem született.

A kisebbik kormánypárt, a Szövetség 90/Zöldek illetékesei felháborodással fogadták a sajtóhír megerősítését. Angelika Beer, a párt katonapolitikai szóvivője hiányolta, hogy a parlament nem kapott idejében tájékoztatást a tervezett ügyletről. Ezenkívül a páncélosok exportja már csak azért sem jöhet szóba, mert a célország "feszültséggel terhes térségben" található - érvelt Beer.

Claudia Roth (Zöldek), a Bundestag emberi jogi bizottságának elnöke a Deutschlandfunknak nyilatkozva elítélte az ügyletet. Mint mondta, az emírségekben sem a nők, sem a bevándorlók jogait nem szavatolják, a jogállamiság is ingatag lábakon áll. Emellett nem zárható ki, hogy a páncélosokat a belső elnyomás eszközeként használná fel a kormányzat. Emiatt német haditechnikai eszközöknek "semmi keresnivalójuk nincs" az arab országban - tette hozzá.

A védelmi miniszter józanságra intett az exportüzlet kérdésében. Az ARD televíziónak nyilatkozó Rudolf Scharping (SPD) szerint a Fuchs páncélosok elsősorban nukleáris, biológiai vagy vegyi hadianyagok felderítésére szolgálnak; fegyver nincs a járműveken, ezért elnyomásra nem alkalmasak.

Tavaly ősszel éles vita dúlt a berlini kormánypártok között, miután a nemzetbiztonsági tanács megosztott szavazás eredményeként - Joschka Fischer (Zöldek) külügyminiszter álláspontjával szemben - jóváhagyta egy Leopard-2 harckocsi szállítását Törökországnak tesztelés céljára. A vita nyomán egyezség jött létre az SPD és a Zöldek között, miszerint haditechnikai eszközök exportját a kormány a jövőben annak függvényében engedélyezi, hogy a célország mennyire tartja tiszteletben az emberi és kisebbségi jogokat.

(MTI)