Az Európai Unió vezetői nem tervezik az Ausztria elleni szankciók feloldását<br/>

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió csütörtökön kezdődött lisszaboni csúcstalálkozóján nem foglalkoznak az Ausztria elleni szankciók feloldásával. A konferencia meglepő fordulata, hogy az unió tagállamianak több vezetője is beismerte, az Egyesült Államok gazdaságpolitikáját kell követnie Európának is.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió tagállamainak vezetői csütörtöktől Lisszabonban tanácskoznak. Gerhard Schröder német kancellár a konfernecián közölte: nincs ok arra, hogy az unió változtasson az Ausztria elleni politikáján. Scröder nem hiszi, hogy a későbbiekben bármelyik ország változtatásokat fog javasolni.

Wolfgang Schüssel osztrák kancellár továbbra is igazságtalannak tartja az országa elleni szankciókat.

Nem hivatalos források szerint Ausztria ügyében jelentős elmozdulás legkorábban a júliusban kezdődő francia soros elnökség idején várható. Ennek ellentmondhat, hogy Párizs eddig az Osztrák Szabadságpárt hatalomra kerülésének legélesebb hangú bírálói közé tartozik.

António Guterres, az Európai Tanács soros elnöke, portugál kormányfő a találkozó előtt közölte: nem kívánják Ausztria-értekezletté változtatni a csúcsot, nem tervezik Ausztria miatt a csúcs napirendjének megváltoztatását.

Gerhard Schröder német kancellár sem szorgalmazza, hogy Ausztria ügyét hivatalos napirendi pontként tárgyalja az Európai Tanács. Ausztriával kapcsolatos állsápontjait Jacques Chirac francia államfővel is egyeztette. "Az osztrák kérdés nem árnyékolhatja be a találkozót" -mondta Schröder német kancellár.

A lisszaboni találkozón a résztvevőkről csoportkép készült. Az utolsó pillanatig bizonytalan volt, mely résztvevők kívánnak távol maradni a fényképezéstől a szélsőjobboldali nézetektől sem mentes Osztrák Szabadságpárttal együtt kormányzó osztrák néppárti vezető, Wolfgang Schüssel jelenléte miatt. Végül Louis Michel belga külügyminiszter volt az egyetlen szándékos hiányzó.

Schüssel mindezek ellenére csütörtökön vacsorára hívta a tagállamok vezetőit.

14 EU tagország még februárben fagyasztotta be kapcsolatait Asztriával a Haider vezette szélsőséges szabadságpárt kormányra kerüllése miatt.

A konfenrcia meglepő fordulata, hogy az unió vezetői kijelentették: az uniónak is az USA gazdaságpolitikai irányvonalait, dinamizmusát kell követnie. Ugyanakkor a résztvevők szerint a szociális ellátások színvonalát is meg kell őrizni a gazdaság élénkítése mellett.

Az EU vezetői kijelentették: mindenképpen át kell alakítani az unió gazdaságát. Az Egyesült Államokéhoz hasonló, dinamikusan fejlődő gazdaságot kell teremteni Európában is.

Tony Blair birt miniszterelnök közölte: "Új gazdasági irányvonalra van szüksége Európának. A gazdaság szerkezete az utóbbi évtizedekben ugyanis megváltozott, világpiac jött létre. Az Egyesült Államoknak már sikerült váltania, most az uniónak is alkalmazkodnia kell az új kihívásokhoz".

A változtatás egyik elemeként a csúcstalálkozón várhatóan döntés születik a jelenleginél magasabb, évi 3 százalékos gazdasági növekedés célul tűzéséről.

Emellett a tagállamok vezetői valószínűleg támogatni fogják az Európai Bizottság javaslatát az unión belüli teljes foglalkoztatottság visszaállítására. Jelenleg ugyanis 15 millió munkanélküli él az unió tagországaiban.

Az uniós vezetők célkitűzése szerint 2001-re minden iskolába be kell vezetni az internetet. Arról azonban még nem sikerült megállapodni, ki fizetné ki és milyen forrásból az ehhez szükséges pénzt.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Ajánló:

az unió nyelvein Az [*****] Haider-dossziéja