Putyin győzött az orosz elnökválasztáson<br/>

Vágólapra másolva!
A szavazatok több mint 90 százalékának összeszámlálása után Vlagyimir Putyin ideiglenes elnök 52.52 százaléknyi szavazattal vezet az elnökválasztáson. Putyin legfőbb ellenfele, a Kommunista Párt vezetője, Zjuganov csak 29.44 százalékot kapott. A hivatalos végeredményeket legkésőbb április 6-ig hozzák nyilvánosságra. Putyin május eleji beiktatásakor az orosz kormány benyújtja lemondását. Az utód személye egyelőre ismeretlen.
Vágólapra másolva!

PutyinA szavazatok több mint 90 százalékának összeszámlálása alapján Putyin vezet 52.52 százalékkal. Ez azt jelenti, hogy az eddigi ideiglenes elnök megnyerte a választást. A második helyen végzett a Kommunista Párt vezetője, Zjuganov 29.44 százalékkal, míg a harmadik Grigorij Javlinszkij 5,85 százalékkal. Aman Tulejev kemerovói kormányzó 3,43, Zsirinovszkij 2,80 százalékot ért el. A sereghajtó jelöltek közül Titov 1,55, Pamfilova 1,02, Szkuratov 0,43, Govorukin 0,14, Dzsabrailov 0,07 százalékot ért el.

Az elnökválasztás szabályai szerint az elnökválasztás akkor érvényes, ha a választópolgárok legalább fele elmegy szavazni. Az orosz választási bizottság hétfő reggeli közlése szerint a vasárnapi orosz elnökválasztáson a szavazásra jogosult csaknem 108 millió állampolgár 68,86 százaléka vett részt.

"Az adatok 94 százalékának feldolgozás után nem várható nagy változás. Lehet, hogy Zjuganov még nyer egy-két százalékot, de az is lehet, hogy Putyin növeli az előnyét. Mindez azonban már nem változtat az alaphelyzeten" - mondta a Reutersnek Dimitrij Oreskin, az orosz választási bizottság elemzője.

Vlagyimir Putyin - ügyvezető elnök és kormányfő - hétfőn találkozott a miniszterelnök-helyettesekkel és a kulcstárcák vezetőivel. A találkozó után Mihail Kaszjanov első miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter - aki az elmúlt hónapban a kabinet gyakorlati munkáját irányította - bejelentette: az alkotmányos előírásoknak megfelelően az orosz kabinet az új államfő beiktatásáig – erre várhatóan május 5-8 között kerülhet sor - hivatalában marad, majd benyújtja lemondását az új elnöknek. (Putyin jelenleg kormányfő is, s egyszerre nem láthatja el a két fontos állami tisztséget.) Az orosz pénzügyminiszter nem kívánt jóslásokba bocsátkozni, kit javasol majd kormányfőnek Vlagyimir Putyin.

A politikus úgy vélekedett, hogy az elnökválasztás eredményei "kedvező hatást gyakorolnak az Oroszországról külföldön kialakított képre és a nemzetközi pénzintézetekkel folytatott tárgyalásokra is". Úgy vélte: Putyin győzelme az első fordulóban azt bizonyítja: az orosz társadalomnak sikerült konszolidálódnia, ami azért is fontos, mert éppen az utóbbi években hiányzott annyira ez az összefogás.

Putyin győzelmére reagáltak Oroszország egykori és mai vezetői. A külföldi politikusok között az első nyilatkozó Madeleine Albright amerikai külügyminiszter szerint Vlagyimir Putyint nem eddigi kijelentései, hanem ezután megmutatkozó tényleges tettei alapján kell majd megítélni.

Bár Putyin győzelme egyértelműnek látszik, megfigyelők szerint az ideiglenes elnök némileg meglepődött a kommunisták jó eredményei láttán.

"Figyelemre méltó, hogy a kommunisták milyen jó eredményeket értek el. Különösen, ha számításba vesszük, hogy nem sok lehetőségük volt a médiában kampányolni" – mondta Putyin.

"Rengetegen csalódottak, elégedetlenek a helyzetükkel. Fáradtak, és azt várják tőlem, hogy sorsuk gyökeresen megváltozzon. Mindent meg fogok tenni, de csodákra én se vagyok képes" – közölte az elnöki poszt várományosa.

Putyin azután lett ideiglenes elnök, hogy Borisz Jelcin volt orosz elnök tavaly év végén lemondott posztjáról.

Vlagyimir Putyin ideiglenes elnök azóta növelte előnyét jelentős mértékben a többi elnökjelölthöz képest, mióta minimális növekedés mutatkozott az orosz gazdaságban. Az orosz gazdasági helyzet elemzők szerint ugyan továbbra is válságban van, Putyin azonban a kis mértékű gazdasági növekedésből is nagy előnyt tudott szerezni. Ráadásul Putyin kezére játszik az orosz tömegtájékoztatás is.

Borisz Jelcin volt orosz államfő - aki szilveszterkor mondott le tisztségéről, s nevezte ki ügyvezető államfőnek Putyint - Moszkva Krilatszkoje kerületében vasárnap reggel leadta szavazatát felesége társaságában. Jelcin nem árulta el, hogy kire szavazott. Valószínű azonban, hogy Putyint támogatta szavazatával: decemberi lemondásakor őt jelölte meg utódjául.

Az oroszországi elnökválasztás alatt a rendre közel félmillió rendőr és belügyi katona felügyelt. A hatóságok ugyanis csecsen terrortámadástól tartottak.

Az orosz hatóságok félelme nem volt alaptalan: csecsen fegyveresek vasárnap hajnalban elfoglalták Nozsaj-jürt járási központot. Az orosz hadvezetés ezért erősítéseket irányított a dagesztáni határ mellett fekvő település körzetébe - közölte az NTV orosz tv-csatorna. Aszlan Maszhadov csecsen elnök már hetekkel ezelőtt felszólította híveit, hogy fegyveres akciókkal zavarják meg az orosz elnökválasztás csecsenföldi lebonyolítását.

Csaknem ezer megfigyelő vesz részt az orosz elnökválasztáson. A magyar küldöttség egyik tagja, Csapody Miklós (MDF) országgyűlési képviselő közölte, hogy a választásokat "szabályosnak, szabadnak és törvényesnek kell tekinteni".


Fotó: Fabrizio Bensch

A csecsenföldi voksolással kapcsolatban nemzetközi megfigyelők már súlyosabb mulasztásokat figyeltek meg. A helyi polgároknak nem volt lehetőségük megismerkedni a jelöltekkel, a nemzetközi ellenőrök munkáját pedig akadályozták a rendkívüli biztonsági intézkedések, például, hogy tilos mindenfajta közlekedés a csecsen
települések között.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.

(MTI)