A német egyesítés előtt Stasi-aktákat semmisített meg a Kohl-kormány <br/>

Vágólapra másolva!
A Berliner Zeitung állítása szerint a Kohl-kormány még a két német állam egyesülése előtti hónapokban megsemmisítette azokat a keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) irattárában talált feljegyzéseket, amelyek CDU-politikusok telefonbeszélgetéseinek lehallgatása nyomán keletkeztek. A tisztogatási hadműveletben állítólag a jelenlegi berlini szenátus belügyi tárcavezetője is részt vett.
Vágólapra másolva!

A Berliner Zeitung a Bundestag belügyi bizottságának 1991. június 19-i ülésén készült jegyzőkönyvre hivatkozva azt állítja: a "kiválogatott nyugatnémet politikusok", elsősorban vezető uniópárti személyek és kormányzati tényezők lehallgatott beszélgetéseit rögzítő feljegyzéseket Kelet-Berlinből a nyugatnémet Alkotmányvédő Hivatal (BfV) kölni hivatalába szállították, és ott tanulmányozás nélkül megsemmisítették.

Az akcióért az akkori bonni belügyminiszter, Wolfgang Schäuble volt felelős. Az akták kiválogatása és elszállítása az utolsó NDK-kormány belügyminiszterének, Peter-Michael Diestelnek (CDU) a beleegyezésével történt. A fővárosi lap ugyanakkor megjegyzi: az aktamegsemmisítés az akkor még hatályos NDK-törvények értelmében illegális volt.

Diestel mindjárt 1990 áprilisi beiktatása után két segítőtársat kapott a bonni belügyminisztériumból. Egyikük Schäuble közeli munkatársa és tanácsadója volt, a másik pedig Eckart Werthebach, a jelenlegi berlini szenátus belügyi tárcavezetője.

Werthebach elsődleges feladata az volt, hogy figyelemmel kísérje a keletnémet állambiztonsági szervezet feloszlatását. Ő hangolta össze az e célra alakult kormánybizottság tevékenységét, és tartotta a kapcsolatot az illetékes állami szervekkel és az NDK-beli polgárjogi mozgalmakkal. Utóbbiak képviselői éppen Werthebach kezdeményezésére szorultak egyre inkább háttérbe a Stasi felszámolásának folyamatában - írja a Berliner Zeitung.

A bonni küldött feladata volt az is, hogy Schäuble megbízásából gondoskodjék az NSZK "belbiztonsága szempontjából kényes" akták kiválogatásáról. Ezeket azután "az NDK belügyminisztériumának egyetértésével" Kölnbe szállították, és "a szövetségi kormány határozatának megfelelően megsemmisítették" - idézi az újság a Bundestag belügyi bizottságának jegyzőkönyvét.

Feltűnőnek nevezi az újság, hogy Werthebach buzgalma nem terjedt ki a szociáldemokrata politikusokról készült Stasi-aktákra. Hírek szerint ugyanis a lehallgatási ügyosztály fennmaradt dokumentumai között szép számmal akadnak olyan feljegyzések, amelyek vezető
SPD-politikusok, köztük Willy Brandt és Björn Engholm lehallgatott beszélgetéseit rögzítik.

Helmut Kohl volt kancellár a hétvégén felháborodásának adott hangot a Stasi lehallgatási jegyzőkönyveinek publikálása miatt. Ezekből a múlt héten kitűnt, hogy a keletnémet szervek már 1976-tól kezdve tudtak a nyugatnémet uniópárt titkos külföldi bankszámláiról.

A feljegyzésekből arra lehet következtetni, hogy a pártelnöknek is tudomása volt a számlákról és az azokra befolyt fekete adományokról, noha ezt mind a mai napig tagadja. Egy fővárosi rádiónak nyilatkozva Kohl elfogadhatatlannak nevezte, hogy az iratokat felhasználja a CDU homályos adományügyeit kivizsgáló parlamenti ad hoc bizottság. Ha erre mégis sor kerülne, ügyvédjei útján az alkotmánybírósághoz fog fordulni - közölte az egykori kancellár.

(MTI)

Ajánló:

Olvassa Ön is a berlini újságot! (németül)

Korábban:

Dosszié a Kereszténydemokrata Unió titkos adományairól.