A dohánygyárak akadályozták a rákkutatások eredményeinek publikálását<br/>

Vágólapra másolva!
A dohánygyárak több millió dollárt költöttek arra, hogy megnehezítsék annak a kutatás publikálását, mely azt állítja: a passzív dohányosokra is rákkeltő hatással van a dohányzás. Csak az ameriakai Philip Morris cég állítólag évi 2 millió dollárt tett félre, hogy ellensúlyozza a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség vizsgálatát.- írja a BBC.
Vágólapra másolva!

Anti-reklám

A Kaliforniai Egyetem munkatársai szerint a Philip Morris cég egy PR- és egy ügyvédekből álló céget használt arra, hogy megakadályozzák a kutatás megállapításinak megjelenését. A Philip Morrishoz tartozó szaktanácsadókat azzal bízták meg, hogy tudjanak meg információkat a kutatások eredményeiről. Ezek az emberek legtöbbször eltitkolták, hogy a dohánygyár emberei. A dohánygyárak eltitkolt alkalmazottjai a kutatásról cikkező újságírókat is félrevezették, azt mondták nekik: a vizsgálatról azért nem jelent meg a hivatalos publikáció, mert nem sikerült bebizonyítani a passzív dohányzás és a rák közötti összefüggést.

Egy nemzetközi rákkutatással foglalkozó intézet végül 1998-ban közzétette a kutatás eredményeit, és megírta a tudósok következtetését: a passzív dohányzás tüdőrákkeltő hatású. Az írás, korábbi vizsgálatokra is hivatkozva, azt írta: egyértelmű a passzív dohányzás és a rák közötti kapcsolat. A kutatócsoport szerint a dohánygyárak még most is kampányokat folytatnak, hogy a megállapításokat elhomályosítsák.

A brit Forest nevű cég a dohányzók egyenlő jogaiért küzd. A Forest munkatársa szerint az orvosi újságírók hibát követtek el azzal, hogy csak azokat a tanulmányokat közölték, amelyek összefüggésbe hozták a rákot és a passzív dohányzást.

A Philip Morris szóvivője elmondta: a cég website-ján is olvasható: tudomásul vették, hogy sok tudós szerint a dohányzás a nem-dohányzók egészségére is káros. A site-ra belinkelték a tanulmány összesítését.

Ajánló:

(angolul)