Az osztrák kormánykoalícióból való kilépéssel fenyegetőzik Jörg Haider<br/>

Vágólapra másolva!
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), a korábbi elnök Jörg Haider szerint nagy bajban van. A volt pártelnök nem csak agresszív javaslatokkal áll elő egyre-másra, hanem egyenesen a koalíció felmondásával fenyegetőzik. Most első ízben nyilvános bírálat is érte a vezért pártjából.
Vágólapra másolva!

Az FPÖ jelentős mértékben veszít népszerűségéből, katasztrofálisan szerepelt a legutóbbi munkáskamarai választásokon, s múlt hétfőn Haider az FPÖ-miniszterek körében kijelentette: amennyiben a küszöbön álló Stájerországi tartományi választásokon ismét rosszul szerepel a párt, felszámolja a koalíciót.

Haidernek az FPÖ-kormánytagokat szinte hátba támadó váratlan ötletei között szerepelt az utóbbi időben az EU-ból való kilépéstől az ellenzéki politikusok bebörtönzéséig számos "javaslat".

Haider egészen nyilvánvalóan azzal próbálkozik, hogy egyszerre legyen ellenzéki és kormányzati politikus. Karintiában tartományi elöljáróként konstruktív kormányzati politikával igyekszik kitűnni, míg az FPÖ egyszerűbb rétegekből származó törzsválasztóit csakis ellenzéki pozícióból felvethető tarthatatlan ígéretekkel és a legalantasabb félelmek kiszolgálásával igyekszik megtartani.

Az eddig a kulisszák mögött, a párton belül - főleg az FPÖ miniszterei és Haider között - zajló vitában most hangzott el első ízben nyilvános, bár még óvatos bírálat Haider címére. Thomas Prinzhorn iparmágnás, az FPÖ parlamenti elnökhelyettese a Format című lap legújabb számában megjelent interjújában kijelentette: "Meghívom Jörg Haidert, hogy vegyen részt a reformokat kidolgozó munkacsoportok tevékenységében... Egy azonban bizonyosan nem túl hasznos: ha valaki a reformok kidolgozásában nem vesz részt, csak sürgeti azokat. Jobb lenne, ha javaslatokat terjesztene elő. Ez lényegesen értékesebb lenne, mint hogy kívülről lóbálja a bunkósbotot" - mondta Prinzhorn.

A Format című hetilap szerint Haider magatartásának az a magyarázata, hogy az ellenzéki években folytatott teljesen egysíkú politikáját nem képes átállítani a differenciáltabb kormányzati munkára. Lélektani téren pedig nem képes lenyelni, hogy a sok évi nehéz munka után most mások - a kormány FPÖ-tagjai - aratják le a babérokat, miközben ő maga az egész világ számára a szélsőjobboldaliság jelképévé lett.

A Format továbbá úgy véli: Haider az FPÖ élén töltött 14 év után esetleg valami egészen újba is belekezdhet, például abba, hogy a karintiai FPÖ-t a német CSU mintájára leválasztja az országos pártról, vagy egészen új mozgalmat indít.

Az osztrák sajtó szerint a koalíció felmondásának veszélye az oka annak, hogy Wolfgang Schüssel kancellár nem, vagy csak alig bírálja Haider nagy feltűnést keltő bekiabálásait. Ha ugyanis megszűnik a koalíció, nyilván új választásokat kell kiírni, s az FPÖ talán még számíthat a győzelemre. Schüssel Osztrák Néppártja (ÖVP) ugyanakkor csak úgy őrizheti meg saját erőből pozícióját, ha legalább négy évet kibír a jelenlegi koalícióban.

(MTI)

Korábban:

(2000.05.25.)