Ausztrália 50 millió forint segítséget ajánl fel a tiszai katasztrófa enyhítésére<br/>

Vágólapra másolva!
Roger Beale ausztrál környezetvédelmi miniszterhelyettes tájékoztatása szerint az ausztrál kormány 300 ezer ausztrál dollárt - mintegy 50 millió forintot - ajánl fel segítségül az ausztrál-román Aurul cég által okozott tiszai ciánszennyeződés kárainak enyhítésére.
Vágólapra másolva!

Az ausztrál környezetvédelmi miniszterhelyettes Ligetvári Ferenc környezetvédelmi miniszterrel, Gönczy János tiszai kormánybiztossal és Kocsis-Kupper Zsuzsanna kormánytanácsadóval folytatott megbeszélést pénteken Budapesten. A Környezetvédelmi Minisztérium közleménye szerint az ausztrál kezdeményezésre megrendezett tanácskozáson Roger Beale gratulált az új miniszter kinevezéséhez és egyben tolmácsolta Robert Hill miniszter jókívánságait is.

A ciánszennyezés kapcsán Roger Beale személyes felháborodását fejezte ki, s jelezte, hogy a felajánlott adományon kívül UNEP szakértőkkel karöltve képzési programokat szerveznek vállalatok és szakemberek részére a hasonló esetek megelőzése érdekében.

Ligetvári Ferenc beszámolt a ciánszennyezés által okozott környezeti, valamint szociális károkról és hangsúlyozta, hogy kikerülhetetlennek tartja a szennyezésből származó veszteségek pótlásának jogi úton való érvényesítését. Elmondta azt is, hogy a tárca nagyra értékeli az ausztrál kormány pozitív hozzáállását és erőfeszítéseit, hiszen a problémákat egy vegyes vállalat és nem a kormányzat okozta.

Bisits Ádám, a magyar kormányt képviselő Ausztráliában élő jogász kérdésére, hogy van-e az ausztrál kormánynak konkrét álláspontja az Esmeralda céggel kapcsolatban Roger Beale rámutatott: külföldön érvényesíthető ausztrál előírásokat nem ismer. Ezen kívül nincsenek abban a helyzetben, hogy megvizsgálják az Aurul cég helyzetét, viszont minden fontosabb információt az ügy kapcsán eljuttatnak az ausztrál legfőbb ügyésznek.

Roger Beale jelezte, hogy megkeresték az ausztrál bányavállalkozásokat tömörítő Minerals Council-t és szorgalmazták: járjanak el annak érdekében, hogy minden bányavállalkozás lépjen be a szervezetbe és tartsa be annak környezetvédelmi előírásait. Az Esmeralda nem tagja a szervezetnek.

Június 14-e óta ismét működik Romániában az Aurul aranykitermelő üzem, amelynek derítőjéből januárban 100 ezer köbméternyi ciánüledék került a Tiszába és onnan a Dunába.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. június 14.)