Az olasz kormány szerint több bevándorlót kellene az idén az országba befogadni <br/>

Vágólapra másolva!
Az olasz kormány emelni kívánja a bevándorlók ez évre engedélyezett kvótáját. A korábban meghatározott 63 ezres keretet ugyanis hat hónap alatt betöltötték, az észak-olaszországi vállalkozóknak viszont szükségük van további külföldi munkaerőre. Az ipari tárca vezetője szerint további 30 ezer embert fogadhatnának még be, a társadalmi szolidaritás minisztere ugyanakkor óva intett attól, hogy a bevándorlókat pusztán munkavégzőknek tekintsék.
Vágólapra másolva!

Olaszországban ellentmondásos helyzet alakult ki. Az érem egyik oldala: túl sok az emigráns, legalábbis az a része, amelyik vagy illegálisan tartózkodik olasz földön, vagy rendelkezik ugyan tartózkodási engedéllyel, de nem illeszkedett be a munka világába, s ezért homály fedi, hogy miből él. A külföldi - főleg albán - maffia is a bevándorlókra alapozza tevékenységét.

Az érem másik oldala viszont az, hogy a fejlett iparú északi országrészben munkaerőhiány tapasztalható, főleg olyan tevékenységi körökben, amelyeket a munkanélküli olaszok sem hajlandók elvállalni. Veneto tartományban például kifejezetten a gazdasági fejlődés akadályát látják abban, hogy a rendelkezésre álló külföldi munkaerő nem fedezi a szükségleteket.

A kormány egy korábbi rendeletében erre az évre 63 ezerben határozta meg a beengedhető bevándorlók számát. Ez a szám részben a rendelkezésre álló munkahelyek becsült mennyiségéből, részben a különféle országokkal kötött megállapodásokban rögzített adatokból alakult ki. Csakhogy Itáliába a vártnál gyorsabban áramlanak be nemcsak az illegálisan, hanem a törvényes keretek között érkezők is, így az ország hivatalos, papíron meghatározott befogadóképessége kimerülni látszik. Ráadásul folyamatban van a még tavaly benyújtott kérelmek elbírálása a tartózkodási engedélyekre vonatkozóan, s akik megkapják ezt a dokumentumot, azok is hozzáadódnak az említett létszámhoz.

A jobbközép ellenzéki szövetség - így a Silvio Berlusconi vezette Forza Italia és az egykori újfasiszta párt utódszervezete, a Nemzeti Szövetség (AN) - politikai megfontolásokból a bevándorlás bűnügyi oldalára helyezi a hangsúlyt, a mennyiségi korlátok szigorítását követelve. Az északolasz vállalkozói szféra viszont élénken helyesli a gazdasági illetékesek érveit, amelyek szerint a bevándorlók ma az olasz gazdasági fejlődés alapvető letéteményesei.

Enrico Letta ipari miniszter jelezte, hogy körülbelül harmincezerrel emelnék a rendeletben megszabott idei létszámplafont.

Egy állami hivatal már 1995-ben közzétett egy tanulmányt, amelynek értelmében évente legalább 150 ezer bevándorlót kellene befogadni ahhoz, hogy a következő évtizedekben pótolni tudják az olasz lakosság csökkenéséből adódó munkaerőhiányt. Az előrejelzések szerint ugyanis 2050-ben az olaszok a jelenlegi 57 millió helyett már csak 46 millióan lesznek. Az államra háruló nyugdíjterhek költségei 2031-re a nemzeti össztermék 15,8 százalékát teszik majd ki. Ma az olaszok 12 százaléka 65 és 80 év közötti, arányuk viszont 2044-re eléri a 25 százalékot. Ezeknek az adatoknak a tükrében merészebb számítások is napvilágot látnak, amelyek szerint évente akár 400 ezer emigránst is be kellene fogadni.

Livia Turco, a társadalmi szolidaritás minisztere ugyanakkor óva intett attól, hogy a bevándorlókat pusztán munkavégzőknek tekintsék, akik csak addig kellenek, amíg ledolgozzák a napi munkaidőt, annak letelte után viszont senkinek sincs szükség rájuk. ''Ezeknek az embereknek ugyanolyan jogokat kell biztosítani, mint az olaszoknak, szavatolni kell például számukra a megfelelő szociális ellátást'' - mondta Livia Turco.

(MTI)

Ajánló:

Az olasz kabinet honlapja. (olaszul)