Kritikus pontra érkezett a Camp David-i tárgyalás<br/>

Vágólapra másolva!
Bill Clinton, az Egyesült Államok elnöke szerdára szeretné tető alá hozni az izraeli-palesztin egyezményt. A sürgető határidő miatt kritikus pontra értek az Arafat és Barak közt folyó tárgyalások, hiszen a két félnek alig egy napja maradt az egyezmény megkötésére. Bár arra az esetre is készültek tervek, ha a megállapodás nem születik meg szerdára, a Fehér Ház Keleti Termét már előkészítették, hogy ott jelentsék majd be az egyezmény megkötését. Izraelben és Palesztinában eközben egyre többen tiltakoznak a megállapodás ellen.
Vágólapra másolva!

Bill Clinton szerdán Okinavára utazik, hogy részt vegyen a G-8 csoport tárgyalásain. Az Egyesült Államok elnöke szerint van esély arra, hogy még elutazása előtt létrejön a megállapodás. Clinton elnök már nem annyira optimista, mint a tárgyalások megkezdése előtt volt. "Volt ugyan előrelépés, de pillanatnyilag nem állíthatom biztosra, hogy sikerülni fog" - nyilatkozta hétfőn Bill Clinton

A tárgyalások tempója az amerikai elnök szerdai elutazása miatt felgyorsult. A felek hétfő reggel óta szünet nélkül tárgyalnak. Izraeli források kiszivárogtatták, hogy már létrejöttek a menekültek, az önálló palesztin állam kikiáltását és a ciszjordániai telepesek kérdését rendező részmegoldások. A hírt az izraeli miniszterelnök, Ehud Barak is megerősítette. Izrael állam 1948-as kikiáltása óta több mint kétszázezer palesztinnak kellett elhagynia lakóhelyét. Arafat ragaszkodik a menekültek visszafogadásához, de hajlandó volt eltekinteni attól, hogy hazatérésüket Izrael finanszírozza. A palesztin állam kikiáltását közös megegyezés alapján szeptember 13-ra tűzték ki.

A két fél kedd hajnalig tárgyalt Jeruzsálem hovatartozásáról. A város, melyet mind az izraeliek, mind a palesztinok fővárosuknak tekintenek, az ötvenkét éve húzódó konfliktus egyik legérzékenyebb kérdése.

Úgy tűnik Jeruzsálem kapcsán sikerült közelíteni az izrael és a palesztin fél álláspontján, az izraeliek átadnák a palesztinoknak Kelet-Jeruzsálemet (a város arabok lakta részét) ha a városhoz csatolhatnának néhány ciszjordániai telepet. Az egyelőre még nem világos, hogy csak közigazgatási reformról van-e szó, vagy a tervezet érinti Izrael szuverenitását is.

Az amerikaiak szerdáig mindenképpen végezni akarnak. "Egyezményt akarunk... Itt vannak, elkötelezték magukat, nincs még egy időpont, csak a mostani" - mondta P. J. Crowley, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője. Clinton elnök szerda délelőtt a Fehér Ház Keleti Termében szeretné bejelenteni a megegyezés létrejöttét. A terem egyébként is fontos a Közel-Kelet története szempontjából: 1978-ban itt kötötte meg a hatnapos háborút lezáró békét Egyiptom és Izrael. Szintén itt írták alá az 1998-as izraeli-palesztin egyezményt.

Ha mégsem jönne létre a megállapodás Bill Clinton elutazásáig, Camp David-i források több lehetőségről beszélnek. Az nem valószínű, hogy megegyezés nélkül fejezik be a tárgyalásokat, de lehetséges, hogy szünetet tartanak, és megvárják, míg Clinton hazatér Japánból. A másik lehetőség, hogy a felek egy időközi megállapodást írnak alá, és kijelölik a tárgyalások folytatásának időpontját. "Ha megszakadnának a tárgyalások, mindenképpen tisztázni kell, hogy hol tartottak, a megbeszélések későbbi folytatása miatt" - véli Geoffrey Kemp, a washingtoni Nixon Központ elemzője.

Mind a palesztinok, mind az izraeliek közül egyre többen tiltakoznak a megállapodás ellen. Vasárnap éjjel az Izraelben eddig tartott legnagyobb demonstráción több tízezren tüntettek Tel-Avivban az egyezmény megkötése ellen. Hétfőn Ahmed Jaszim, a Hamasz mozgalom vallási vezetője figyelmeztette Arafatot, hogy nem fogadnak el semmiféle megállapodást. Az izraeli parlament, a knesszet Barak ellen fordult. Az ellenzék újabb bizalmatlansági indítvány benyújtására készül a hazatérő miniszterelnök ellen. "A knesszet világosan kijelentette, hogy nem értünk egyet az egyezménnyel" - nyilatkozta a Nemzeti Vallásos Párt egyik képviselője, Haim Drukmann rabbi.

Natan Saranszki, a július 9-én lemondott belügyminiszter szerint nem dől össze a világ, ha a csúcson nem sikerül összehozni a megállapodást. Mivel a Camp David elleni tiltakozásul a kormányból már három párt lépett ki, Saranszki azt javasolta Baraknak, hogy hazatérte utéán az ellenzéki Likuddal alapítson nemzeti egységkormányt.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Ajánló:

angolul

Korábban:

angolul, arabul