A perui ellenzék nem tudja megtörni Fujimori népszerűségét<br/>

Vágólapra másolva!
A perui ellenzék felhívására csak tízezer ember gyűlt össze a fővárosban, tüntetni Alberto Fujimori harmadszori elnöksége ellen. A szervezők 200-250 ezer emberre számítanak. A hatóságok riadókészültségbe helyeztek 25 ezer rendőrt, akik elfoglalták a főváros stratégiai jelentőségű pontjait.
Vágólapra másolva!

Alberto Fujimori

Fotó: Mariana Bazo

Az ellenzék demonstrációja nem érte el a kívánt hatást, és erősen csökkent Toledo népszerűsége is. Peru lakosságának 63 százaléka nem ért egyet Toledo kezdeményezésével. A vesztes elnökjelölt többször nacionalista hangokat ütött meg, az ország területén hajdan létező inka birodalomra és annak lakóira, a kecsua indiánokra utalva. Ezzel burkoltan arra céloz, hogy Fujimori japán bevándorlók gyermeke, míg az ő ősei kecsuák voltak.

A fő demonstrációnak szánt pénteki tüntetés az utolsó kártya az ellenzék kezében annak megakadályozására, hogy Fujimori a harmadik öt évet is elkezdje az államfői poszton.

Az április 9-i általános választáson kialakult új törvényhozás munkájának kezdete óta az ellenzék a parlamentben kénytelen volt elszenvedni egy olyan fájó kudarcot, amely miatt még az is megkérdőjeleződik, hogy egyáltalán fel tudja-e venni a harcot a kormánypárttal szemben.

Az új parlament működése elején az ellenzék még többségben volt, mára viszont kisebbségbe szorult: 18 képviselő átült a Fujimori vezette kormányzó párt, a Peru 2000 soraiba, amivel annak immár kényelmes többsége van.

A 120 tagú egykamarás limai parlament kedden választotta meg elnökét és annak helyetteseit. Az ország, sőt Latin-Amerika és talán a világ történetében is először mind a négy tisztségviselőnek nőt választottak, akik mind a négyen Fujimori pártjának tagjai.

Szerdán az új elnök egyik választási vetélytársát, a jobboldali Federico Salast nevezte ki kormányfővé. Salas eddig Huancavelica tartomány székhelyének polgármestere volt.

(MTI)

Ajánló:

(Információk Peruról.)

Korábban:

(2000. június 11.)