Bezárták a szemipalatyinszki atomkísérleti telepet <br/>

Vágólapra másolva!
Amerikai és kazah szakértők befejezték a szemipalatyinszki atomkísérleti telep felszámolását. A szovjet időkben ez volt a világ legnagyobb ilyen jellegű létesítménye, ennek megfelelően a rákos betegségben elhalálozó környékbeli lakosság száma is a legmagasabb volt a világon.
Vágólapra másolva!

A Kazahsztán északkeleti részén fekvő Szemipalatyinszkben a hidegháború idején, 1949 és 1989 között mintegy 500 kísérleti robbantást hajtottak végre. A környéken élőkre a legártalmasabb hatással az első 15 évben elvégzett 119 légköri robbantás volt. Az utolsó kísérletet 1989 október 19-én hajtották végre.

A nukleáris kísérleti telep körzetében vagy közelében élő vidéki lakosoknál a sugárzás következtében hosszabb távon nagyon megnőtt a leukémiás és a rákos betegek száma. Nagy többségük már meghalt. Egy 1990-ben közzétett tanulmány tízezerre tette az 1949 és 1963 között végrehajtott légköri atomrobbantások miatt súlyos sugárzást szenvedett polgári lakosok számát. Egy másik tanulmány szerint az 1949 és 1989 között végzett nukleáris kísérlet következményeként félmillió ember szenvedett ártalmas sugárzást.

Az amerikai hadügyminisztérium egyik tisztviselője a elmondta, hogy július 29-én berobbantották az utolsó kísérleti föld alatti folyosót. A feladat végrehajtásához 100 tonna hagyományos robbanószert használtak.

Nurszultán Nazarbajev elnök nem sokkal Kazahsztán függetlenségének kivívását követően, 1991 augusztusában írta alá azt a dokumentumot, amelyben határozott az atomkísérleti telep bezárásáról. Az orosz katonai egységek még 1994-ig ellenőrzésük alatt tartották Szemipalatyinszkot.

1996-ban a Kazah Atomkutató Központ és az amerikai védelmi minisztérium megállapodást írt arról, hogy közösen számolják fel a nukleáris telepet.

(MTI)

Ajánló: