Gyakorlatozás közben elromlott egy orosz atom-tengeralattjáró<br/>

Vágólapra másolva!
Lerobbant egy, a Barents-tengeren gyakorlatozó orosz atom-tengeralattjáró. A járműnek ezért le kellett merülnie a tengerfenékre. Mivel a fedélzeten egyetlen nukleáris fegyver sem volt, ezért nem lépett fel közvetlen életveszély és radioaktív szivárgást sem észleltek.
Vágólapra másolva!

A meghibásodott hajó legénysége rádiós összeköttetésben áll a kimentésükre indult csapattal. Arról nem szólnak a jelentések, hogy a tenger mely részén található a tengeralattjáró.

A Kursk elnevezésű jármű 1994-ben épült, így ez az orosz haditengerészet egyik legfiatalabb ilyen eszköze. A tengeralattjáró 24 ballisztikus rakétát is képes fedélzetén vinni, és egy merüléssel akár hat hónapig is a víz mélyén tud tartózkodni. A jármű fedélzetén 107 személy tartózkodhat egyszerre, ugyanakkor 14 ezer tonna terhet vihet.

A BBC moszkvai tudósítója szerint a meghibásodás nem egyedi eset az orosz haditengerészet eszközeiben, mert az utóbbi időben egyre több gond van a tengeralattjáró flottával. Ennek oka állítólag abban keresendő, hogy a járműveket nem ellenőrzik rendszeresen.

A legnagyobb veszteséggel járó baleset 1989. áprilisában történt, amikor körülbelül 350 km-re Norvégia partjaitól kigyulladt egy tengeralattjáró és a 69 fős legénységből 42-t a hullámsírba temetett.

Ajánló:

Minden, amit a Nukleáris Oroszországról tudni érdemes. (angolul)