Clinton Al Gore támogatására szólította fel az amerikaiakat<br/>

Vágólapra másolva!
Bill Clinton amerikai elnök hétfőn Los Angelesben, a Demokrata Párt jelöltállító országos gyűlésének (konvenciójának) nyitó estéjén - lényegében politikai búcsúbeszédnek tekintett szónoklatában - jelenlegi alelnökének, Al Gore-nak a támogatására szólította fel hallgatóságát. A szónoklat nem csupán a demokrata küldötteknek szólt, hanem a hatalmas apparátussal felvonult médián keresztül általában az amerikaiaknak is.
Vágólapra másolva!

Az elnök beszédében azt emelte ki, hogy az elmúlt nyolc év legnehezebb napjaiban, amikor a
washingtoni kormányzat súlyos ügyekkel - köztük háború és béke kérdéseivel – került szembe, Gore mindig jelen volt. Clinton szerint az alelnök-elnökjelölt tökéletesen "érti a jövőt", vagyis átlátja, miként befolyásolhatják elsöprő erejű változások az amerikaiak életét.

A kétszer négyéves elnöki cikluson át tartott Clinton-Gore korszakról a távozófélben levő elnök azt mondta, hogy ezen időszak nyomán Amerikának a korábbinál nagyobb az önbizalma, az országban uralkodó viszonyok igazságosabbak lettek, a lakosság nagyobb biztonságban és szabadságban él. Feltette a szónoki kérdést, továbbra is mozgásban akarják-e tartani az amerikaiak a prosperitás folyamatát.

Clinton utalt az amerikai történelem eddigi leghosszabb ideje tartó gazdasági fellendülésére, a harminc éve legalacsonyabb munkanélküliségre, a korábban megkurtított költségvetésű oktatási, illetve szociális ellátó rendszerek megőrzésére, a költségvetési rekordhiány rekordtöbbletté változtatására. Kiemelte, hogy a demokrata adócsökkentési program - szemben az egész költségvetési többlet felemésztésére törekvő republikánusokéval - a társadalmi igazságosságot növeli, így például a gyermekek neveléséhez, iskoláztatásához nyújt könnyítéseket.

Az elnök annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Al Gore és Joseph Lieberman - elnökként, illetve alelnökként - tovább folytatná az államadósság törlesztését, az oktatási és egészségügyi beruházásokat, a családoknak a lehetőségek függvényében nyújtott adóenyhítések gyakorlatát.

Közvetlenül a konvenció hivatalos megnyitását követően hangzott el egyébként Roger Mahony bíborosnak, Los Angeles érsekének politikai eseményszámba menő, tanácskozáskezdő imája. A bíboros arra szólította fel a küldötteket, hogy álljanak ki minden élet védelme mellett, beleértve a halálbüntetésre ítéltek és a még meg nem született gyermekek életét is. Ezzel a római katolikus főpap "kettős frontot nyitott": a halálbüntetés ellenzése kellemesen hangzik ugyan a "rendpártibbnak" tekintett republikánusokkal szemben álló, "liberálisabbként" elkönyvelt demokraták fülének, ám ez már a legkevésbé sem mondható el a művi abortusz elleni állásfoglalásról.

A különböző alternatív csoportosulások által kilátásba helyezett Los Angeles-i utcai tüntetések egyelőre nem voltak különösebben erőszakosak. Hétfőn mindössze tíz személyt vettek őrizetbe a rendfenntartók egy mintegy ezerfős, ülősztrájkot folytató tömegből.

(MTI)

Korábban:

(2000.08.14.)