Országos gyásznap a Kurszk legénységéért <br/>

Vágólapra másolva!
Az országos gyásznap ellenére is tovább folyik a kutatás a Barents-tengeren. Moszkva a tengeralattjáró kiemelése mellett döntött, annak ellenére, hogy annak költségei elérhetik a hajó értékének felét is. Az orosz lapok szívtelennek tartják Putyin elnököt, illetve a tehetetlen és hazug orosz vezetést.
Vágólapra másolva!


Orosz katonák indulnak menteni
Fotó: POOL - STR

Az orosz elnök rendeletét kedden hozták nyilvánosságra Moszkvában. Az NTV orosz tv-csatorna ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy Vlagyimir Putyin már pénteken aláírta az országos gyászt meghirdető rendeletét, tehát már napokkal ezelőtt informálták a legénység teljes pusztulásáról.


Gennady Lyachin, a Kursk kapitánya
Fotó: STR

Vjacseszlav Popov tengernagy, az Északi Flotta parancsnoka tengerészsapkáját levéve nyilvánosan bocsánatot kért a tengerészek rokonaitól, amiért nem tudta megóvni fiaikat. Az orosz admirális leszögezte, hogy nem a legénység a hibás, a haditengerészek megtették kötelességüket. Popov ugyanakkor az ütközésre utalva közölte: egész életét annak szenteli, hogy szemébe nézhessen annak az embernek, aki "megszervezte ezt a tragédiát".

A Kurszk kiemelési költsége elérheti a hajó értékének felét

Bár a mentők nem találtak túlélőt a Kurszkon, a kutatás folytatódik. A hajó augusztus 12-i tragédiája óta először szüneteltek éjszaka a merülések: a mentést befejező norvég mélytengeri búvárok pihenni vonultak, s kedden valószínűleg már csak kutatócsoportként közreműködnek az orosz atom-tengeralattjáró belsejének és körzetének felderítésében.

Az orosz vezetés nyilvánosan arra tett ígéretet, hogy az acélkoporsóvá változott Kurszkból mindenkit a felszínre hoznak, s gyakorlatilag meg is állapodott a norvég féllel a további munkálatok finanszírozásáról. Már nem mentésről, hanem kutatásról van szó, s igyekeznek kiemelni a farokrészben talált holttestet, továbbá felderíteni a hátsó részlegeket, amennyiben ez nem veszélyezteti a külföldi búvárok életét.


A Kursk
Fotó: STR

Moszkva döntése értelmében a Kurszkot ki fogják emelni, de a tervek legkorábban két hét múlva születnek, meg, s a jelek szerint külföldi közreműködésre is szükség lesz. Szakértők szerint vagy feldarabolják, a több mint százötven méter hosszú hajótörzset, vagy pontonokat vetnek be, hogy sekélyebb vizekre vontassák a tengeralattjárót. A munkálatok költségeit legalább százmillió dollárra becsülik, de könnyen lehet, hogy a számla eléri majd a félmilliárd dollárt, vagyis a Kurszk eredeti értékének csaknem felét.

Moszkvai lapok szerint a tragédia véget vet az új orosz nagyhatalomról szóló álomnak

Az orosz sajtó kedden is folytatta a találgatást, hogy vajon amerikai, brit vagy esetleg norvég tengeralattjáróval ütközhetett-e a Kurszk, a Komszomolszkaja Pravda értesülése szerint pedig 130 halálos áldozatot követelt a tíz nappal ezelőtti tragédia, ugyanis tucatnyi polgári személy is volt az orosz atom-tengeralattjáró fedélzetén. A Nyezaviszimaja Gazeta arra hívja fel a figyelmet, hogy az ország felső vezetői közül egy sem vitte a bátorságot, hogy bejelentse a haditengerészek pusztulását.


Haditengerészek gyakorlatoznak
Fotó: Reuters

A Moszkovszkije Novosztyi talán a legkritikusabb. A lap úgy véli, hogy a Kurszk tragédiája megváltoztatta az országot: mint a hazug szovjet időkben, a hatalom és a társadalom között szakadék nyílik. Az állam elhűlt saját tehetetlenségétől, saját értelmetlenségétől. Nyomorult ország, adós és kéregető, amely változatlanul csörgeti elaggott rakétáit és legújabb atomcirkálóit, de ezzel ma legfeljebb már csak saját polgárait ijesztgetheti. Csecsenföld és a Kurszk példája közhangulatot teremtett: jobb börtönbe kerülni, mint hogy a fiú a hadseregbe vagy a flottába menjen szolgálni. Az hetilap élesen bírálja az orosz elnök magatartását, kiemelve: Vlagyimir Putyin problémája nem szívtelenségében, hanem a korábbi munkahelyén (a lap a KGB-re utal) mélyen berögződött konfrontációs logikában keresendő. A világot "mi és ők"-re választották szét. S minden, ami szörnyű nálunk, a csecsen háború és a Kurszk veszte, az az "ők" ármánykodásának eredménye. A két világ között leküzdhetetlen a vízválasztó vonal, mert különben összeomlik a tábornokok és a hadiipar bárói által felépített és dédelgetett világrend.

Az Izvesztyija kommentárja szerint az orosz közvéleményt egy hétig készítették fel a tragédia bejelentésére. S egyáltalában nem okoz majd meglepetést, ha kiderül, hogy a pusztulásról mindenki idejekorán tudott. Számtalan kérdés vetődik fel: mi lett volna akkor, ha nem hazudtak volna nekünk, ha nem öt nap késéssel fogadják el a külföldi segítséget, ha lett volna a mentéshez megfelelő technikánk? Most már késő. Azok, akik az éppen kéznél lévő eszközökkel alámerültek a jéghideg tengerbe, minden lehetségest megtettek. Akik azonban a nagyhatalmi ambíciókra tettek, nem tudják majd kimagyarázni magukat. A Kurszk tragédiája a lelkünk tragédiája. Vágyálmaink tragédiája, az új életről, az új hatalomról, Oroszország új jövőjéről. Ismét úgy alakult, hogy életünk nem ér semmit - fájdalmas és keserű pirula ez. És minden megkésett beismerés azok részéről, akikben hittünk, mindannyiunkat elárultak. Így tehát a Nép megmaradt népnek, a hatalom pedig a nép felett - hangsúlyozta a tekintélyes moszkvai napilap.

A Moszkovszkij Komszomolec már a tragédia politikai következményeit latolgatja, s Putyin elnök "Kurszk-gate" botrányáról ír, felháborodva azon, mennyire rothadt belülről az orosz birodalom, amelyben túlcsordul a hazugság is. A lap szerint most már megkezdődik a szokásos bűnbakkeresés is.

(MTI)

Ajánló:

Az [*****] összeállítása