Kártérítést követelnek két japán cégtől a II. világháború alatt kényszermunkásként dolgozó kínaiak <

Vágólapra másolva!
Kártérítési próbapert indított kínai és kínai származású amerikai személyek egy csoportja Amerikában két japán vállalat ellen, mivel azok a II. világháború előtt és alatt állítólag emberi jogi visszaéléseket követtek el. A pert egyelőre kilencen indították, azonban további károsultak jelentkezésére lehet számítani.
Vágólapra másolva!

A háborúkban elítéltek szervezetének (PoW) segítségével kínai és kínai származású amerikaiak egy csoportja a Los Angeles-i bíróságon feljelentette a Mitsubishi és a Mitsui vállalatokat. Állításuk szerint a két cég kínaiak ezreit rabolta el és tartotta állati körülmények között, amíg vonatokon és teherautókon gyáraikba szállították, majd kényszermunkára ítélték őket.

Az egykori munkások közül négy felperes ma már Kaliforniában él, öten pedig Pekingben. Ügyvédek szerint további kínai és koreai felperesekre lehet az ügyben számítani.

A felperesek egyik ügyvéde, Barry Fisher szerint ügyük sikerre van ítélve, mivel hasonló vádak alapján már ítéltek kártérítést azoknak a kényszermunkásoknak, akik különböző német és svájci vállalatoknál robotoltak a háború alatt. Az ügyvéd szerint keresetükkel a háború alatt meghurcolt kínaiak előtt akarnak tisztelegni. Milliók dolgoztak ilyen körülmények között, és közülük százezrek még ma is élnek.

Kutatók eddig 135 olyan japán céget találtak, amelyben a háború alatt kényszermunka folyt, ezzel a próbaperrel jó néhányuk megneveződik majd - állítja az ügyvéd.

A felperesek azt nem részletezték, mekkora összeget kérnek szenvedéseikért cserébe, azonban a közelmúltban egy New York-i bíróságon 1,25 milliárd dollár kártérítés megfizetésére köteleztek egy svájci bankot, amely felhalmozta ügyfeleinek bankbetétjeit a háború után.

Kaliforniában tavaly megszavaztak egy törvényt, amely szerint a PoW 2010-ig jogi úton támadhatja azokat a cégeket, amelyek kényszermunkásokat alkalmaztak a II. világháború alatt.

Ajánló:

(angolul)